ZOO Olomouc

Olomouc je sama o sobě zajímavým, historickým a kulturním městem, a dalo by se o ní psát a povídat hodiny. To si nechám ale na jindy a tentokrát bych se s vámi ráda podělila o návštěvu Svatého Kopečku nad Olomoucí a zdejší zoologické zahrady.

Pro návštěvu jsme si vybrali začátek června. Bylo ještě trochu chladno, ale aspoň zvířátka nebyla takzvaně „zalezena“ ve stínu a vnitřních prostorách. Z informačních tabulí jsme se dověděli i něco z historie: Zoologická zahrada byla otevřena v červnu roku 1956 a tehdejší vstupné pro dospělou osobu činilo 2 Kčs. Musím říct, že cena se od dob otevření dosti změnila. Ale pořád je příznivá – i pro rodiny s dětmi.

Zahrada se rozprostírá na ploše 42,5 hektaru a je zde k vidění nepřeberné množství známých i neznámých druhů zvířat.

Hned u vchodu nás uvítala budova „Centrum pro chov lemurů kata“ – musím říct, že to hned člověka vtáhne do děje a těší se dál, protože na sluníčku vyhřívající se lemur sedící na větvi (pro představu – roztažené nohy i ruce, svěšený ocas, zdvižená hlava a výraz opalující se topmodelky) je k popukání!

Na další zastávce nás čekal pavilon opic. Další zážitek! Nejvíc nás zaujali dva gibboni, kteří měli rozmluvu jako manželský pár těsně před rozvodem. Jejich řev se rozléhal do půlky zahrady a byl k nepřeslechnutí. Ale třeba se nehádali, těžko říct.

Rozepisovat se o každém zvířátku by bylo asi obsahově náročné, ale mezi dalšími nás zaujal a určitě doporučujeme pro návštěvu Jihoamerický pavilon s mravenečníky, Pavilon šelem se lvy nebo akvária se žraloky. K vidění jsou dál také plameňáci, makaci, sobi, medvědi a vlci nebo žirafy a velbloudi.

Zajímavostí je i takzvaný „volný výběh“, kterým můžou návštěvníci procházet a být tak spolu ve výběhu s klokany a psouny. A hned vedle tohoto výběru se nachází prostor s želvami obrovskými. Pohled na ně člověka zas trochu zpomalí od toho spěchu stihnout vidět, co se dá.

Při procházení celé zahrady máte možnost se také zastavit v několika restauracích, je zde četné vyžití pro děti, a to i ty nejmenší a samozřejmostí je také několik budov se sociálním zařízením.

Na Svatém Kopečku se nachází i známá poutní Bazilika Navštívení Panny Marie a rozhledna s krásným výhledem, ale to už jsme bohužel navštívit nestihli. Zoologická zahrada je velmi rozlehlá a lze tu bez problémů strávit celý den. Čas tu ubíhá velmi rychle a až nás odpoledne začaly bolet nohy, uvědomili jsme si, kolik jsme asi museli nachodit kilometrů.