Silvestr na horách – lyžování a ubytování v Kunčicích

V loňském roce jsme vybírali naši  dovolenou na Silvestr v regionech Jeseník nebo Kralický Sněžník. Náš výběr nakonec padl na chalupu ve Starém Městě pod Sněžníkem v části Kunčice. Chalupa měla ideální polohu ihned pod lyžařským areálem Ski  Kunčice. Nad chalupou vedla spojovací cesta mezi jednotlivými sjezdovkami, takže nám stačilo vyjít cca 50 m nad chalupu a mohli jsme začít lyžovat.

Chalupa v Kunčicích je poměrně velký objekt, do kterého se vstupuje přes místnost (halu, lyžárnu), kde jsme nechávali veškeré naše lyžařské vybavení.  Ve spodní části chalupy se nachází kuchyně, jež je propojená s prostorným obývacím pokojem a koupelna s WC. Spodní koupelny s WC jsme využívali velmi málo, protože tam byla poměrně zima, proto jsme raději využívali koupelen v 1. patře chalupy.  Kuchyňka byla plně vybavená, uprostřed kuchyně byl prostorný pult s dřezem, myčkou a sklokeramickou deskou, zde jsme vždy připravovali nějaké dobroty. Občas jsme po lyžování na přitopení využívali staré kamna v kuchyni, která krásně vytopila jak kuchyňku, tak i obývací místnost, kde jsme všichni trávili nejvíce času. Vždycky jsme se dokázali nějak zabavit, buď hraním stolních her nebo hraním na kytaru a „zpíváním“ nebo jsme se jen tak váleli a dívali se na filmy. V 1. patře chalupy se nachází 4 ložnice, z toho jsou dvě ložnice po dvou lůžkách, jedna po 3 lůžkách a čtvrtá má 4 lůžka. Největší ložnice byla naše a měla velikánskou výhodu, a to vlastní koupelnu se sprchovým koutem a WC. Na patře byla ještě jedna koupelna s WC. Koupelny mají podlahové vytápění, takže v koupelnách nám nikdy zima nebyla. Vybavení ložnic bylo starší, ale to nám vůbec nevadilo. Jedinou nevýhodou chalupy byla horší vytopitelnost při velkých mrazech. Chalupa bohužel není zateplená, a abychom měli teplo, museli jsme více topit, čímž byly vyšší náklady na energie.

Co se týče Ski areálu Kunčice, tak můžu jen doporučit. Areál nabízí 3 lyžařské vleky, s celkovou kapacitou 2500 os/hod., a dále je k dispozici dětský lyžařský výukový areál s vlastním dětským lanovým vlekem pro nejmenší. V areálu je celkem 5 km denně upravovaných sjezdových tratí, v délkách od 600 m do 1400 m., které svými parametry nabízí pohodové lyžování pro začínající i náročné lyžaře. Spodní sjezdovku u vleku Hájovna využívali hlavně školy při výuce lyžování, rodiny s dětmi a já :D, protože sjezdovka byla vhodná k učení lyžování. U prostředního vleku bylo výhodou to, že zde byla možnost výběru sjezdovky. Když nám byla zima, zajeli jsme si na svařák nebo na rampušáka. Po lyžování jsme mohli sjet až k chalupě. Ubytování i ski areál můžu jen doporučit.

Lenka Růžičková