Ze Zákolan na Okoř

Na Okoř je cesta jako žádná ze sta …. tak se zpívá ve známé odrhovačce. Naše cesta na hrad byla hodně blátivá, ale také moc zajímavá. Pokud se tudy ovšem vydáte, uděláte nejlépe, když to bude za sucha a na jaře.

Do Zákolan jsme se dostali motoráčkem Praha – Kladno – Kralupy nad Vltavou. Od nádraží je to jen asi kilometr k historicky zajímavému místu naší země. Bývalé slovanské hradiště Budeč bylo pradávné sídlo kmene Čechů a Přemyslovců z 9. a 10. století. Budečský kostelík – rotunda sv. Petra a Pavla je pravděpodobně nejstarší dochovaná stavba u nás. Sice je různě přestavovaná, ale mírně elipsovitá  hlavní klenutá loď je původní. Akropole je také spojována se sv. Václavem, který tu měl studovat. V místě, kde stál kostelík Narození Panny Marie je naznačen jeho půdorys, ale sám se nezachoval. Valy hradiště jsou stále patrné, i když zaniklo již v 11. století. Červená turistická značka vede dále k Zákolanskému potoku a podél něho až na Okoř. Cestou minete několik bývalých mlýnů  a podejdete vysoký kamenný železniční viadukt. Údolí je to moc krásné a bohaté na vzácné živočichy i rostliny, jako je např. rak kamenáč či roháč obecný, hlaváček jarní nebo koniklec luční.

Jen nezapomeňte přejít u brodu potok, kam pokračuje červená značka. Jinak budete bloudit jako my. Asi po 7 km se vynořila zřícenina hradu Okoř, kde jak známo, straší v noci Bílá paní. Hrad je ale v zimě zavřený, a tak jsme se nemohli přesvědčit.

Jiřina

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.