Vzpomínka na letní víkend na Olomoucku

Svátky v červenci lákají k prodlouženému víkendu. Neváhali jsme a naplánovali pobyt v okolí města Olomouc. První den jsme navštívili ZOO Olomouc. Děti hodně zaujaly žirafy, pak se nemohly odtrhnout od krmení ovcí a koz. Táta už potřeboval změnu, tak si zatím vyběhl na rozhlednu. V lese jsme objevili lanový park Veverák pro děti. Účastnili jsme se komentovaného „krmení“ medvědů, kteří mají společný výběh s vlky. Zážitkem byl také pavilon s volně poletujícími netopýry v přítmí. Počasí nás zahnalo dřív, než jsme stačili projít výběhem opic po visuté lávce až 10metrů. Hurá tedy do AQUAPARKU! Všichni vymáčení, vyřádění, vysaunovaní, vybublaní a hladoví jsme se těšili na jídlo a teplo hotelu.

Druhý den po snídani jsme vyjeli z hotelu do Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou. Čekání na prohlídku bylo dlouhééé, nebyli jsme v nejistém počasí sami, kdo si vybral tento cíl výletu. Ale stálo to za to. Děti si dodnes pamatují sošku z nitra jeskyně, která jim má splnit tajné přání. V těchto jeskyních je příjemná celoroční teplota 14° C. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast ČR „Hranická propast”. Odpoledne jsme jeli na hrad Helfštýn. Ohromil nás, však je to jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě. Na druhém nádvoří nás čekalo divadelní představení v rytířském duchu. V kovářském dvoře se děvčata projela na dřevěném kolotoči s koníky, vytiskla starým způsobem podle šablon obrázky a všichni jsme vyšli schody na věž. Ještě jsme prošli palácové nádvoří a rozlehlý palác s množstvím oken, které vybízely k pohledům do široké krajiny. Do budoucna nás láká každoročně konané mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

Další ráno bylo na programu navštívit Loštice, kde se vyrábí Olomoucké tvarůžky. Byli jsme na prohlídce muzea s videoprojekcí a prohlídkou dříve používaných prostor i se sklepením. V restauraci jsme si objednali netradičně – tradiční pochoutky. Škoda, že byl svátek a nebylo možné nakoupit v prodejně. Naštěstí je možnost nakoupit v automatech.

Odpoledne jsme se toulali v historických uličkách města Olomouc poblíž náměstí.

Na závěr rekreace s dětmi, po cestě domů jsme se zastavili v Bílé Lhotě na prohlídce  Arboreta. V parku u zámku jsme obdivovali zvláštně rostlé stromy a krásné květy v záhonech. Nejhezčí byla zákoutí Jízdárna, Skalka pod duby, Alpinium a samozřejmě Rybník.

Před cestou jsme zvažovali vzít s sebou kola, ale počasí nebylo zrovna moc stálé. Tak určitě příště, těch cyklostezek po cestě nám bylo líto nevyužít.

 Markéta Šikutová

Další tipy na výlety a tipy na ubytování v České republice.