Výstup na Velkou Javořinu – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina je se svými 970 m.n.m. nejvyšší horou Bílých Karpat. Vrcholem hory prochází hranice mezi Českou a Slovenskou republikou, proto se také na tomto místě již od 19. století konají setkání Čechů a Slováků.  I pro mě má tento vrchol magickou přitažlivost, proto si několikrát ročně uděláme s přítelkyní čas a na Velkou Javořinu se zajdeme podívat.

Přístupových cest je několik, z nichž nejfrekventovanější je z vesnice Květná, jejíž popis najdete v každém průvodci. My ale nejčastěji využíváme přístup z vesnice Vápenky, kam se dá pohodlně dostat autobusem se slušným spojením z Veselí nad Moravou, nebo autem. Zaparkovat se dá u velmi příjemného Penzionu U Černého potoka, kde se po sestupu můžete občerstvit i docela slušně najíst. Ale zpět k výšlapu – od konečné zastávky ve Vápenkách (490 m n.m.) vede modrá turistická značka příjemnou asfaltovou lesní cestou, kterou ocení zejména rodiny s kočárkem nebo cyklisté. Po 2,5km se u odpočívadla asfalt mění v lesní cestu (kde se už s kočárkem radši nepouštějte), která je schůdná v každé roční době, dokonce i v zimě tady bývá prošlapaná cesta. Jsme přesně v polovině výstupu a odtud se otvírají první výhledy do údolí. Škoda, že náletové plevele na loukách rozhled postupně zastiňují. Pokračujeme užší lesní pěšinkou další 2km stále vzhůru až k dalšímu odpočivadlu U Zabitého, kde se stezka napojuje na lesní asfaltovou cestičku. Tady si můžeme vybrat závěrečný úsek výstupu – buď zvolíme výstup po navazující cyklostezce, která vede na vrchol (doporučuji především v zimě) nebo vystoupáme kolem pramene Veličky pralesem NPR Javořina. Pokud zvolíme variantu výstupu pralesem, musíme se dát nejprve od odpočívadla vlevo dolů po asfaltu z kopce a bedlivě sledovat, kdy modrá značka odbočí ostře vpravo do lesa a prudkého kopce. Toto značení je velmi nešťastně řešeno, a kdo tady jde poprvé, téměř vždy tuto odbočku mine, nebo k ní ani nedojde, protože na vrchol se přece stoupá a ne klesá. Ale nenechte se odradit-výstup pralesem určitě stojí za to, rezervace byla vyhlášena už v r. 1951 a od té doby je zde vše necháno pouze na přírodě. Projdete kolem pramene řeky Veličky, která tady pod javořinským vrcholem začíná svou pouť, kterou končí u Strážnice, kdy se vlévá do Moravy. Ještě pár výškových metrů a objeví se před vámi vrcholová louka s nádherným výhledem do okolí. Za pár okamžiků už stojíte na samotném vrcholu nejvyšší hory Bílých Karpat – Velké Javořině (970m n.m.) Tedy těsně pod ním, protože na samotném vrcholu stojí od r. 1958 vysílač, jehož silueta je neodmyslitelnou dominantou vrcholu.

Občerstvit se můžete v Holubyho chatě těsně pod vrcholem, už na slovenské straně. Pokud nemáte eura, nevadí, běžně zde můžete platit i v českých korunách.  Zpáteční cesta je stejná jako výstupová, za hodinku jste zpátky ve Vápenkách. Celý tento 10km výlet se dá zvládnout za půl dne, ale Velká Javořina si určitě zaslouží větší pozornost, i proto, že je v každém ročním období jiná. Proto se sem taky stále rádi vracíme.

Dušan

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.