Vysoké Tatry – hory plné zážitků

Pohoří Vysoké Tatry se nachází v severní části Slovenska a jižní části Polska a jedná se o nejvyšší pohoří v obou těchto státech. Pohoří je součástí širšího geomorfologického celku Tatry, které náleží k tzv. Karpatského oblouku. Vysoké Tatry mají rozlohu 341 km²  (260 km² na Slovensku a 81 km² v Polsku). Délka Vysokých Tater je zhruba 26 km a šířka 17 km. Pro svou nevelkou rozlohu bývají označovány za nejmenší velehory světa, najdeme zde 26 vrcholů převyšujících 2.500 m. Nejvyšším vrcholem je Gerlachovský štít (2.655 m), který je dostupný pro turisty pouze v doprovodu horského vůdce.

Již v roce 1949 byl v celých Tatrách založen Tatranský národní park (TANAP), jenž je nejstarším národním parkem na Slovensku. Ochraně přírody je v Tatrách věnována velká pozornost, proto je značná část turistických chodníků uzavřená pro turisty v čase tzv. zimní uzávěry, která platí od 1.11.-15.6., kdy jsou přístupné pouze některé lokality.

V létě Vysoké Tatry otevírají náruč všem milovníkům hor, přírody, turistiky a dokonce i cykloturistiky. Pro méně zdatné turisty slouží propracovaný systém lanovek, který je pohodlně dopraví do míst, kde si mohou vychutnávat atmosféru hor plnými doušky. Mezi nejnavštěvovanější místa patří bezesporu Lomnický štít (2.634 m), na jehož vrcholu je právě stanice lanovky, vyhlídková plošina i stylová restaurace. Pro milovníky procházek je pak přímo balzámem procházka kolem Štrbského plesa. Štrbské pleso je druhým největším plesem na Slovensku (prvenstvím se pyšní Hincovo pleso, rovněž ve Vysokých Tatrách) a jako jediné pleso na Slovensku vám nabízí možnost celé si ho projet na loďce. Toto „člnkovanie“ má více než 130 letou historii. Pro všechny turisty je pak ve Vysokých Tatrách připravena hustá síť velmi dobře značených turistických tras nejrůznějších obtížností. Jako červená nit se Tatrami vine červená turistická značka – Tatranská magistrála, která umožní projít celé pohoří od východu na západ. Samostatnou kapitolou jsou typické horské chaty rozseté ve Vysokých Tatrách, které jsou díky mnohdy nepřístupnému terénu zásobovány horskými nosiči. Pro milovníky cykloturistiky patří k nezapomenutelným zážitkům výjezd ze Starého Smokovca na Sliezky dom (vhodné i pro silniční kola) či horské putování z Bielej Vody na chatu při Zelenom plese.

Pokud máte po náročném dnu potřebu odpočinku, není nic snazšího, než se nechat zlákat rozsáhlými možnostmi wellness hotelů či si zajet do Popradu do velkého tatranského aquaparku Aquacity. Pokud počasí nedovolí vysokohorské túry, pak můžete navštívit např, Muzeum TANAPu v Tatranské Lomnici či využít den procházkám po tatranských osadách s typickou architekturou a množstvím stylových restaurací či kolib.

V zimě se Vysoké Tatry změní na moderní lyžařské středisko, které má, co do kvality sjezdovek i infrastruktury hotelů blízko k alpským lyžařským střediskům. Tři špičková zimní střediska Tatranská Lomnica, Štrbské pleso a Starý Smokovec nabízí téměř 24 km vždy upravených sjezdovek, carvingové tratě i jistotu sněhu, např. středisko v Tatranské Lomnici nabízí lyžování v Lomnickém sedle ve výšce 2.190 m n.m. Běžecké lyžování můžete vyzkoušet na Štrbském plese, které nabízí profesionálně upravené běžecké stopy v celkové délce 20km.

Ubytování v regionu Vysoké Tatry.