Výlet na zámek Milotice

Jednoho krásného dne jsme si s kamarádkou udělaly výlet do malebné vesničky Milotice, které dominuje pohádkový, barokní zámek. Milotice jsou velmi pěkná vesnice s krásným kostelem uprostřed dědiny, kde jsme se také osvěžily v místní hospůdce s venkovní zahrádkou. Ale pravým cílem našeho výletu byl právě již zmiňovaný zámek.

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Ve 14. století zde původně stála vodní tvrz, ze které dnes zůstal jen vodní příkop kolem zámku. V 16. století byla tvrz přebudována majitelem Bernardem Ludvíkem Tovarem z Enczesfeldu, na jednopatrový zámek v renezančním slohu a v 70. letech 17. století byla stavba zvednuta o další patro a přistavěny čtyři nárožní věže. Dnešní barokní podobu zámek získal během dvou přestaveb za majtele Karla Antonína Serényi v letech 1719 až 1743.

Náš výlet jsme si opravdu užily, po příchodu do areálu zámku nás hned přivítalo muzeum tradičních řemesel a folkloru. Zde se také můžete vyfotit  s dráčkem Mráčkem z pohádky Za humny je drak, která se tu natáčela. Protože se tu natáčeli Za humny je drak, Nebojsa a Žabí princ, zámek je opravdu pohádkový a proto nás ani nepřekvapují zástupy svatebčanů a nevěsty jako samotné princezny. Jakmile vejdeme na nádvoří čeká nás další překvapení, nádvoří a zahrada je plná princezen a princů. Zámek totiž nabízí půjčovnu dobových kostýmů jak pro děti tak i dospělé. Po prohlídce zámku jsme se osvěžili kávou a vynikajícími zákusky v zámecké cukrárně a vydaly se do zahrad. Zahrada je rozdělená do tří částí a to zámecké zahradnictví, francouzský park a zámecký park. Zahrada vám tam poskytne opravdu romantickou procházku plnou odpočívadel, pobíhajících pávů a překrásné přírody s tím nejkrásnějším pohledem na celý zámek.