Vranovský zámek

Loni v létě jsem se rozhodla navštívit s rodinou barokní zámek ve Vranově nad Dyjí. Zámek je součástí Národního parku Podyjí a je tak chráněnou kulturní památkou.

Po příjezdu jsme si vybrali dva prohlídkové okruhy, a to Zámek a Kapli.

Ze zámeckého okruhu nás nejvíce zaujal monumentální sál předků rodu Althannů. Pochází asi ze 17. století a nachází se v něm krásná štuková výzdoba, fresky a sochy rody Althannů v nadživotní velikosti. Na freskách mezi okny jsou znázorněni členové rodu Althannů jako mytologické postavy, které zosobňují ctnosti a hrdinské činy Althannů.

Po prohlídce zámku jsme přešli na prohlídku zámecké kaple Nejsvětější Trojice. Ta také patří k předním památkám barokní architektury. Zajímavé je na ní především to, že je v ní ukrytý celořezbovaný hlavní oltář. Postranní oltáře mají vždy tři sochy svaté, které mají vztah k posmrtné tématice, například sv. Barbora jako patronka umírajících, archanděl Michael jako anděl smrti a božské spravedlnosti a jako průvodce duší do Ráje, Panna Marie Neposkvrněná jako patronka všech žen althannského rodu.

Po prohlídkách jsme se ještě prošli místní zahradou pod přístupovým mostem a navštívili výstavu historického-uměleckého řemesla v kočárovně u hlavní brány do zámku. Měli jsme štěstí, že zrovna probíhala výstava hraček a divadélek, takže si i naše děti přišly na své.

Tipy na ubytování.