Víkendový pobyt v Lednici

Jednoho krásného podzimního dne jsme se rozhodli s manželkou, že vyrazíme opět na jižní Moravu. Po předchozí vydařené návštěvě penzionu Régio v Kyjově jsme se vydali tentokrát o něco jižněji do Lednice a Lednicko-valtického areálu.

Lednice je významná vinařská obec na jižní Moravě, připomínaná v písemných pramenech poprvé již v roce 1222 jako zemanské sídlo. V polovině 13. století přešla do majetku rodu Lichtenštejnů a patřila jim až do roku 1945, kdy bylo jejich panství zestátněno. Lednicko-valtický areál je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Tentokrát jsme si vybrali na stránkách Pampeliska.cz  Zámecký hotel Lednice, který se nachází přímo ve středu Lednice a na okraji zámeckého areálu. Po jednoduché rezervaci a zaplacení pobytu, nám zaslali voucher – poukaz na pobyt, kterého jsme se s manželkou už nemohli dočkat. Nastal den našeho toužebně očekávaného víkendu v Lednici. Vydali jsme se tedy na cestu a po příjezdu do Lednice jsme hotel prakticky hned našli. Hotel je velmi hezky vybaven a po příchodu na náš pokoj jsme se opravdu cítili jako na zámku. Ani jsme nevybalili a udělali jsme si podvečerní procházku zámeckým parkem, který je velmi rozlehlý a je v něm spousta krásných zákoutí. Podzim nádherně zabarvil listí v parku od všech odstínů žluté, oranžové až po červenou barvu listí. Počasí se opravdu povedlo a vzhledem k tomu, že byla již půlka října, bylo celkem příjemně teplo.

Po příchodu zpět na náš hotelový pokoj, jsme se převlékli a spěchali na večeři do hotelové restaurace. Jelikož jsme byli na jižní Moravě, k večeři jsme si objednali i láhev kvalitního moravského bílého vína, které nám velmi chutnalo.

Další den jsme se vydali na prohlídku hlavního města vína Valtic. Ve Valticích jsme si prohlédli centrum a Zámek Valtice s krásnou zahradou, dále pozdně klasicistní kryté sloupořadí  U Tří Grácii z roku 1825 postavené podle projektu K. Engela, které se nalézá na parkově upravené pasece v lese cca 4 km severovýchodně od zámku Valtice.  Sousoší Tří Grácií vytesal z jednoho kusu kamene M. Fischer. Další památkou, kterou jsme si byli prohlédnout byla překrásná Kolonáda na Reistně, kterou je asi 1,6 km jihozápadně od centra Valtic na vrchu Homole (zvaném také Reisten či Rajstna) ve výšce 280 m n.m., slouží také jako rozhledna. Obě tyto památky jsou dostupné pěšky po červené turistické značce z Lednice. My jsme však z časových důvodu využili auto.

Po návratu do Lednice jsme se šli znovu projít do zámeckého parku a při cestě zpět jsme se stavili v malé a útulné vinotéce, kde jsme si ještě zakoupili, suvenýry z jižní Moravy J. Večeři jsme si dali tentokrát v jedné z restaurací v Lednici.

Další den po snídani už byl čas jet domů. Celý víkend v Lednici byl velmi příjemný a tuto část jižní Moravy jistě v budoucnu ještě s manželkou navštívíme, jelikož se za dva dny opravdu nedá stihnout to velké množství přírodních a kulturních památek.

Oldřich Pekárek