Víkend v Chřibech

Jsme s manželem milovníci přírody a rádi poznáváme nové přírodní krásy a zajímavosti. Proto jsme se na začátku jara rozhodli věnovat víkend poznávání neprávem opomíjeného nemalého pohoří na jižní Moravě. Přírodní park Chřiby, lidově Buchlovské hory, je nevelké zalesněné pohoří v samém středu Moravy, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi. Odděluje od sebe národopisné oblasti Hanou na severu a Slovácko na jihu. Pro toto území jsou typické rozlehlé bukové lesy, staré hrady a jejich zříceniny, najdete zde bizarní pískovcové skály, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje vinná réva; ve vinicích a polích je možné navštívit dobové větrné mlýny a rozhledny s krásným výhledem na chřibské kopce.

Nejznámějším chřibským hradem je královský hrad Buchlov, vévodí celému pohoří. Nedaleko od hradu byl postaven zámek Buchlovice, který je považován za jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v ČR. Součástí zámeckého areálu je krásná barokní zahrada s anglickým parkem a zámecké zahradnictví s unikátní sbírkou fuchsií. Na území Chřibů lze také navštívit tři hradní zříceniny: Cimburk, Střílky a Ranšperk.

Po celém území přírodního parku Chřiby je rozeseta spousta převážně osamoceně stojících pískovcových skal, které se těší častým návštěvám horolezců. K těm nejzajímavějším patří Kazatelna, což je osamocená, cca 8 metrů vysoká skála s vytesanými schůdky a upravenou plochou, připomínající kazatelnu (dle pověsti zde kázal moravský arcibiskup Metoděj), na jejím vrcholu je železný dvouramenný kříž, je to kouzelné vyhlídkové místo. Dále zde najdete jednu z nejoblíbenějších horolezeckých lokalit přírodního parku, skálu jménem Kozel. Stojí osamoceně, je to cca 22 metrů vysoký pískovcový skalní blok v bukovém lese, na skále jsou četné převisy, výklenky, skalní dutiny, voštiny apod. Horolezci si také oblíbili Velký buchlovský kámen, což je také osamělá pískovcová 12metrová skála, horolezci na ni najdou cca 17 popsaných cest a nedaleko ní se nachází Malý buchlovský kámen a známá je i Zikmundova skála  s malou jeskyňkou, opředená několika pověstmi a s krásným výhledem na Buchlov a údolí východní Moravy.

Chřiby se vyznačují také nadprůměrnou lesnatostí. Zdejší rozsáhlé a zdravé bukové lesy odborníci řadí k ekologicky nejstabilnějším lesním komplexům v rámci celé České republiky. Nejzachovalejší a vzácné bukové porosty jsou chráněny např. v přírodních památkách Barborka, Makovica, Máchova dolina a přírodních rezervacích Holý kopec, Smutný žleb, Záskalí aj. Krásné mohutné buky také rostou na hřebenu Ocásku u přírodní památky Kazatelna.

Chřiby patřily a stále patří k významným duchovním centrům Moravy. Po příchodu Slovanů v 9. stol. zde postupně vzniklo velké hospodářské, církevní, vojenské a správní středisko. Dějiny připomíná mnoho zajímavých památek jako např. klášter Velehrad a bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, dále Hora Svatého Klimenta, Barborka a barokní hřbitov ve Střílkách.

Aby pozoruhodné přírodní, historické i kulturní zajímavosti tohoto rozmanitého regionu nezůstaly v rámci cestovního ruchu utajené, byl v březnu roku 2002 založen Mikroregion Chřiby. Mikroregion s pěti tisíci obyvateli a rozlohou přes 9 000 ha tvoří 9 obcí ze tří okresů.
Mýty opředené Chřibské lesy mají v oblasti turistického ruchu velký rozvojový potenciál a společně s Mikroregionem Buchlov nabízí řadu možností, jak aktivně strávit volný čas.

Víkend ve Chřibech nám s manželem utekl velmi rychle a vůbec jsme nestihli navštívit všechny jeho popisované krásy. Už se těšíme na další dny prožité v této nádherné a kouzelné lokalitě.