Víkend na Pálavě

Na začátku jara, kdy sluníčko už překvapivě krásně hřálo, jsme se rozhodli s přítelem, že si uděláme nějaký hezký výlet do okolí. Jelikož jsme nechtěli jet nikam daleko, napadla nás Pálava.  Nakonec jsme usoudili, že bude nejlepší, když si zajistíme i ubytování a budeme mít na tento krásný kraj tak dva dny. Chtěli jsme sebou vzít i pejska, proto se náš výběr vhodného ubytování trošku zúžil. Nakonec jsem našli ubytování, které bylo za velmi dobrou cenu a pejsek nebyl překážkou.

V sobotu dopoledne jsme se po cestě stavili na velmi dobrém obědě v Břeclavi v restauraci Pohoda. Výhodou této restaurace je, že je nekuřácká, proto ji určitě doporučuji rodinám s dětmi. Po poledni jsme přijeli do penzionu  stejného názvu Pohoda, kde nás uvítal velmi ochotný majitel a přivítal nás sklenkou dobrého vína. Pokoj byl opravdu moc hezký.

Pak jsme se rozhodli, že si projdeme Mikulov a uděláme si procházku. Vydali jsme se směrem k centru (od penzionu to není daleko), a pak kolem zámku. Zámek (původně románský hrad) je dominantou celého města.   K nejzajímavějším součástem zámku patří zámecká knihovna a sál předků. Unikátní na zámku je expozice vinařství v zámeckém sklepě s obřím sudem.  V roce 2012 se otevřela nová výstava první v České republice, která se věnuje kompletně vinařství. Expozice má název Víno napříč staletími.

Pak jsme se vydali na Kozí Hrádek, kde je nádherný výhled na město, zámek i Svatý Kopeček na který jsme pak pokračovali. Po výšlapu nahoru nás čekal další opravdu krásný výhled na celé město. Po takovém výšlapu jsme už dostali hlad, a proto jsme si zašli na večeři do Bowling Sport Centra, kde jsme si dali dobrou pizzu a  poté jsem šli do Irské hospůdky O´Hara, kde jsem ochutnali irské pivo a strávili zde příjemný večer.

Ráno jsme si zašli na snídani do restaurace U obřího sudu a pak vyrazili do Pavlova, odkud jsme se vydali po zelené na zříceninu hradu Děvičky (Dívčí hrady).  Trasa je dlouhá přes 7 km. Zřícenina tvoří dominantu severního okraje hřebene masivu Děvín. Zachovány jsou obvodové zdi a renesanční bašta.   Z hradu se nabízí nádherný výhled na přehradu Nové Mlýny, obce Dolní Věstonice a Pavlov.

Po tomto výšlapu jsme příjemně unavení jeli domů. Tento kraj nabízí široké možnosti různých aktivit a proto jsme se rozhodli, že se tam brzy podíváme znovu a třeba na delší dobu.

Mája