víkend na Pálavě

Většina známých jezdí na Pálavu na podzim – za vínem a burčáky. My jsme raději zvolili pro návštěvu tohoto kraje začátek června. Počasí je většinou příjemnější než na podzim a není zde ani tolik turistů. Určitě bychom neměnili.

Jako výchozí bod jsme vybrali Dolní Věstonice – obec notoricky známá Věstonickou Venuší, jedním z nejvýznamnějších archeologických nálezů. Necelých 12 cm vysoká keramická soška zde byla nalezena v roce 1925 a její vznik se odhaduje na období asi 25 000 let před naším letopočtem.

Ubytovali jsme se v rodinném penzionu Primášé, který disponuje pouze pěti pokoji, které jsou však tématicky zařízeny a vybaveny dobovým nábytkem. „Paní domácí“ byla velmi příjemná, vstřícná a ochotná doporučit nejlepší místa pro návštěvu v okolí. K dispozici ve společenské místnosti penzionu byla po celou dobu pobytu zdarma káva, čaj a horká čokoláda.

V pátek odpoledne jsme se ubytovali, u výborného moravského vína naplánovali trasu a v sobotu ráno vyrazili na celodenní túru:

Dolní Věstonice jsou výborným výchozím bodem. Přímo nad obcí, necelé 3 kilometry po červené turistické značce, se nachází zřícenina hradu Děvičky, neboli Dívčí hrady. Vznik původního hradu je datován na počátek 13. Století. Z tohoto místa je již překrásný výhled na vodní nádrž Nové Mlýny, uměle vytvořený komplex 3 přehradních nádrží (Mušovská, Věstonická a Novomlýnská) na řece Dyji. Nádrže byly zbudovány v 70. letech 20. století, aby zabránily každoročním záplavám.

Velmi nás zaujal ostrůvek s kostelem, který se tyčí v jedné z nádrží. Jak jsme se později dověděli, kvůli stavbě nádrží musela být kompletně zatopena obec Mušov a tento ostrůvek je již jediným pozůstatkem původní obce. Kostel sv. Linharta, který se na něm nachází má i značný historický význam – gotické nástěnné malby i malby z poloviny 16. století z něj údajně dělají jednu z nejstarších románských církevních staveb na Břeclavsku.

Pokochali jsme se a pokračovali dále. Opět po červené, přes nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů (550 m n. m.) Děvín až do obce Klentnice. Zde jsme vyšlápli na další turistickou zajímavost, zříceninu Sirotčí hrádek. Původní hrad byl pravděpodobně založen ve 2. polovině 13. století a opět se zde naskýtá úžasný výhled do celého okolí.

Přes obec Pernou jsme se pak vraceli zpátky a na konci obce Horní Věstonice jsme narazili na malou rodinnou, uměleckou kovárnu. Ručně dělané, asi 30 cm vysoké, Věstonické Venuši, se nedalo odolat. Už zdobí zeď v naší kuchyni!

Celý víkend, i přes občasnou nepřízeň počasí, byl úžasný. Už plánujeme, kam vyrazíme příště.