Víkend na Moravě

S přáteli rovněž turisty jsme si naplánovali prodloužený víkend na Moravě. Vybrali jsme si Znojmo. Zaujal nás rodinný penzion Alma, který je na klidném a krásném místě kousek od Národního parku Podyjí v blízkosti Znojma.

 Měli jsme rezervované dva dvoulůžkové pokoje se standardním vybavením a s vlastní koupelnou se sprchou a WC. K dispozici byla společná kuchyňka s běžným nádobím a posezením. V penzionu je možnost Wi-Fi připojení na internet. Parkovat bylo možné v uzavřeném areálu penzionu. Cykloturisté jistě uvítají možnost úschovy kol včetně nářadí pro jednoduché opravy.  V letním období přijde určitě vhod venkovní posezení s přírodním ohništěm a děti zde mají prostor pro míčové hry.

K penzionu patří vznikající privátní park, kde je možnost procházek po uklidňujícím prostředí podle zásad „ Welfare „  / je stavem naplnění materiálních a nemateriálních podmínek, které jsou předpokladem zdraví organismu, kdy je zvíře chováno v souladu s jeho životním prostředím /  volně žijících zvířat. Na farmě se chovají ovce plemene Suffolk.  V letním období přijde určitě vhod venkovní posezení s přírodním ohništěm a děti zde mají prostor pro míčové hry.

Po dohodě s majiteli je možnost zajistit degustaci ve vinném sklípku a případným odvoz zpět do penzionu po degustaci.

My,nadšení turisté jsme využili speciální stezky pro nordic walking, které připravila vinařská společnost Znovín a začínají buď u vlakového nádraží v Šatově anebo u hotelu Happy Star v Hnanicích, kde se dají sehnat veškeré potřebné materiály k této stezce i s délkou trasy, které měří od šesti do třiceti kilometrů a dají se různě kombinovat.

 

Jeden den jsme věnovali „ exkurzi „ po vinařství. Naše první zastavení bylo v premonstrátském Louckém klášteře, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropěa kde se nám dostalo velmi vřelého přijetí . Na prohlídce jsme se dozvěděli, že součastný klášter  je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo. Zaujal nás rozsáhlý sklep, obrazová galerie, bednářské a vinařské muzeum. Dále jsme se dozvěděli, že „ v hlubokém údolí Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic  evropských vinařských poloh – Šobes a za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice.“

Další zajímavosti pro nás bylo, že ve znojemské vinařské podoblasti je spousta vinařských obcí, které jsou známé nejen kvůli dobrému vínu, které se zde vyrábí, ale také se zde nachází spousta kulturních a historických památek. Mezi nejvýznamnější vinařské obce patří: Šatov, Hnanice, Havraníky, Vrbovec, Nový Šaldorf, Sedlešovice,  Jaroslavice a Retz.

Při odchodu z exkurze jsme nesměli minout prodejnu vín a odvést si ten nějaký „ vzorek „ – ještě, že jsme byli autem. Z Louckého kláštera jsme na doporučení jeli do obce Šatov, která je jižně od Znojma a jen kousek od rakouských hranic. Tato stará vinařská obec má spoustu sklepních uliček. Zde je i 300 let starý „Moravský sklípek“, kde se dají ochutnat vína od společnosti Znovín Znojmo. Zajímavostí tohoto sklípku jsou vybudované privátní kóje a zvědavci tak mohou procházet a nahlédnout tak do více než dvou tisícovek uzamčených těchto kójí, kde mají vlastníci těchto kójí uložena svá vína. Dále jsme navštívili malovaný sklep v Šatově, který je považován za evropský unikát. Tento vinný sklep je vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera, který maloval i přesto, že během války přišel o ruku. Na zdech jsou nakresleny mořské panny, trpaslíci, krajiny a mnoho dalších
zajímavých výjevů, které jezdí obdivovat návštěvníci z celé Evropy.

 

Pokud je člověk milovníkem dobrého vína i turistiky, tak znojemská vinařská podoblast je jasný cíl pro příjemně strávenou dovolenou, protože na Znojemsku se nachází mnoho turistických stezek a zajímavostí.