VELIKONOČNÍ VALAŠSKO

V čase před Velikonocemi jezdíme pravidelně na Valašsko. Využíváme tohoto času i proto, že v tomto ročním období se příroda probouzí a všechno nádherně kvete. Manžel je velký nadšenec  „amatérského“ fotografování.

Letos se k nám připojili naši známí, tak jsme hledali ubytování, aby každý měl trochu soukromí.

Zaujal nás apartmánový  rodinný dům v Rožnově pod Radhoštěm ve kterém žijí i majitelé. Každý jsme měli vlastní ložnici, společná byla kuchyň se základním  vybavením,  vařičem,  lednicí  a  jídelním koutem, koupelna  a obývací pokoj s krbem. Manžel „hlavně „  velmi  ocenil dostupné internetové připojení pomocí WiFi.

Příznivci sportu si přijdou také na své, protože okolní hory lákají k pěší turistice i projížďkám na horských kolech. Ve městě je v provozu zimní stadion a krytý plavecký bazén.

Rožnov pod Radhoštěm  –  srdce Valašska je malebné valašské městečko u podhůří Beskyd a  rozkládá se po obou březích řeky Bečvy.  Ve městě se nachází Valašské muzeum v přírodě s dřevěným městečkem a kousek za muzeem je umístěna Jurkovičova rozhledna.

Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě, je rovněž i nejstarším muzeem v přírodě v celé střední Evropě. Areál byl otevřen v roce 1925 a postupně doplňován o další stavby.

„Dřevěné městečko ukazuje způsob života na malém městě v období od poloviny devatenáctého století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny zde probíhají programy, připomínající obřady, obyčeje a dovednosti našich předků.“ Každý zde  na vlastní oči může například spatřit ruční výrobu tradiční kamenných brousků či dlabání drobných domácích výrobků ze dřeva. V době před velikonocemi jsou to  tradiční velikonoční a jarní zvyky v podání folklorních souborů s nabídkou kraslic, pomlázek…

Nositelé tradice lidových řemesel pomáhají uchovávat tato netradiční řemesla stále živá. V „Dřevěném městečku“ se  pořádají  mezinárodní folklorní festivaly a mnoha dalších kulturních pořadů. Ten kdo se chce dozvědět více  informací může využít prohlídky s průvodcem,  kteří podávají výklad ve čtyřech jazycích a  trvá asi 45 minut. My jsme si muzeum procházeli sami bez průvodce a vychutnávali si tu nádhernou atmosférou. Člověk tu může být i 10x a pokaždé ho něco zaujme.

Dalším krásným místem, které se nesmí vynechat je Valašská dědina. Jsou zde hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První stavby tu byly postaveny v roce 1962 a areál byl zpřístupněn od roku 1972. Vybavení obytných domů ukazuje způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření.

Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí.

Kdo někdy do Rožnova zavítal, rád se vrací.