V Krkonoších je připraveno 500 km běžeckých stop

Krkonoše jsou protkány sítí více jak 500t km vyznačených běžeckých lyžařských stop, které jsou s ohledem na sněhové a povětrnostní podmínky upravovány jak pro klasiku, tak i pro volný styl. Některé denně, jiné průběžně.

V blízkém okolí krkonošských skiareálů jsou téměř vždy vynikající podmínky pro lyžařskou turistiku. Díky lanovkámje možné velmi lehce překonat výškový rozdíl jízdou. Dostanete se do hřebenových partií a zde už jenom nastoupíte do tratí a můžete vyrazit. Pokud jsou dobré sněhové podmínky i v krkonošském podhůří, budete mít připraveny lyžařské stopy i ve Studenci, kolem Jilemnice, Hostinného, Vrchlabí, Lánova, Poniklé, Martinic a Trutnova.

V Jilemnici a okolí se za příznivých a dostatečných sněhových podmínek upravují okruhy, které začínají v areálu Hraběnka. Trasa č. 1 „Buď fit“ je dlouhá 12,5 km, vede do prostoru Kozince. Trasa č. 2 „Jilemnická 50“ měří 25 km a vede směrem do Mříčné, Kruhu a Roztok. V Martinicích je vedena trasa na vrch Hůra. Nabízí pěkný panoramatický rozhled na Krkonoše, Tábor, Kozákov, Ještěd. V okolí Studence jsou tratě rozděleny do dvou okruhů.

V okolí Vysokého nad Jizerou jsou upravovány standardní běžecké tratě např. na Štěpánku (Vysoké-Vystrkov) a část napojení trati na Planýrku. Z nich je možné napojit se na další trasy v okolí Štěpánky, případně na Jizerskou magistrálu. I letos bude upravována trasa „Turistická desítka“. Vede k nové rozhledně „U borovice“, na Chlum a až nakonec hřebenu nad Přívlaku. Zpět do výchozího místa u divadla Krakonoš, asi sto metrů od náměstí ve Vysokém. Další udržovanou je „Vysocká osmička“, která částečně kopíruje závodní tratě. Její profil je podstatně lehčí než u závodních tratí.

V lyžařském běžeckém ráji pod Černou horou (1299 m n. m.) udržují běžecké tratě v obcích Rudník, Bolkov, Janovice, Fořt, Javorník, Čistá, Černý Důl a Janské Lázně. Lze je kombinovat s tratěmi lyžařského oddílu Hostinné. Vedou obcemi Prosečné, Lánov, Čermná a Pilníkov.
Udržovaná trasa nazvaná Horní Polabí vede po staré zemské stezce tzv. Příčnici a na obě strany se napojuje na řadu vesnic (obě Olešnice, obě Kalné, Kl. Lhota, Kunčice, Čistá u H., D. Branná a další).

Vám, kteří si rádi kondičně zaběháte klasickou technikou ve stopě anebo zabruslíte na manšestru, určitě doporučujeme denně upravované lyžařské stopy a tratě ve Vrchlabí v areálu Vejsplachy, které jsou jako jedny z mála v ČR osvětlené.

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.