úžasné Velikonoce na Bukovanském mlýně

I přesto, že již dlouhá léta bydlíme v zahraničí, na české tradice jsme nezanevřeli. Děti nám už povyrostly a tak jsme se rozhodli ukázat jim pravé slovácké Velikonoce. Hledali jsme na internetu „to pravé“ místo a po pár pročtených programech jsme narazili na favorita.

Malá vesnice uprostřed jižní Moravy, v srdci Slovácka – Bukovany. A zde nově vystavěný hotelově-zážitkový areál Bukovanský mlýn. Objednali jsme si pobytový balíček „Velikonoce na Slovácku“, který přesně zahrnoval to, co jsme našim dětem chtěli ukázat.

V pátek odpoledne jsme přijeli na místo a hned nás areál nadchnul. Hned potom, co jsme se ubytovali nás děti táhly na minigolf. Krásně svítilo sluníčko a tak jsme odpoledne strávili touto zábavnou formou. Po výtečné a typicky moravské večeři následovala degustace – zde jsme měli trochu obavu, kam s dětma, ale pan sklepmistr Pavel pozval i je na sklenku. I když popíjeli celou degustaci vodu, byly nadšené, že se taky mohly účastnit a my mohli klidně koštovat, aniž bychom museli děti dávat někam stranou. Prostě bomba!
V sobotu jsme se nadlábli hned při snídani – vajíčka, párky, polévka, sladké pečivo, ovoce, jogurty, cereálie,… Nevěděli jsme, co dřív vybrat! Dopoledne jsme ještě stihli procházku vinohrady k místnímu močidlu a odpoledne nás čekal výlet na nedaleký zámek do Milotic. Slečna průvodkyně Eva nám už po cestě prozradila, co pohádek se tu natáčelo a něco k historii jsme se pak dověděli od kastelánky při prohlídce zámku.

A zaručeně nejlepší byla neděle! Na tu jsme se těšili už od začátku. Dopoledne jsme si prohlédli s paní recepční větrný mlýn, nakoupili úžasné, ručně vyráběné hrníčky a s vlajícími vlasy se na vyhlídce kochali krásným okolím Bukovan.
Následovala ukázka tradic. Syn se s panem Markem učil plést pomlázku z 8mi prutů a dcerku nejvíc zaujalo malování kraslic voskem. U ukázek jsme strávili snad 2 hodiny a děti nebylo možné od stolů dostat. Každý si pak svůj výtvor mohl odnést domů a ještě jsme nakoupili profesionální výrobky – kraslice jsou dodnes součástí naší Velikonoční výzdoby v bytě a každý je obdivuje.

A perličkou – prostě perfektní – na konec byl „výprask“ při snídani od krojovaných hochů. Za zpěvu moravských písní nás ženy vypráskala krojovaná chasa, prý abychom neuschly a byly krásné celý další rok.

Až se slzičkou v oku jsme odjížděli domů a slíbili si, že se sem určitě jednou vrátíme. Ať už si totiž z prodlouženého víkendu vybavíme kterýkoliv moment, vykouzlí nám úsměv na tváři. A za to to určitě stojí!