Turistika s kočárkem

S manželem jsme velcí nadšenci pěší turistiky. Po narození naší dcery jsem měla trochu obavu, že tohoto druhu „ sportu „ se budu muset na nějaký čas vzdát.

Stačilo se ale jen podívat na stránky Frenštátu pod Radhoštěm a hned mi bylo veselo. Byly zde vypsané trasy pro rodiče s malými dětmi a hlavně trasy vhodné i pro kočárky.

Zvolili jsme si trasu „ Frenštát pod Radhoštěm – Trojanovice Ráztoka – Pustevny – a zpět. Zřejmě naše volba trasy byla dobře zvolená, protože s kočárkem jsme tady nebyli jediní.  Z Frenštátu pod Radhoštěm jsme následovali červenou značku asi 6 kilometrů podél říčky Lomná do Trojanovic k místní restauraci Ráztoka.

Od restaurace nás cesta vedla směrem k lanovce na Pustevny, dále jsme pokračovali po úzké asfaltové silnici zhruba 5,5 kilometrů. Asi v  polovině této cesty je „ záchytné „odpočívadlo, které přijde opravdu vhod. Na cestě je potřeba být vždy ve střehu, protože se zde jezdí na kolech i koloběžkách.  

Při výstupu na Pustevny jsme si prošli pár stánků s občerstvením, pokochali se okolím, odpočinuli a následně pokračovali po modré značce k vyhlídkovému altánu “Cyrilka”. Vzhledem k pěknému počasí byl nádherný pohled do okolí. K altánu vede kameninová cesta, ale pro kočárek je přístupnější pohodlná asfaltová cesta  po které se pokračuje z vyhlídky až k soše pohanského boha Radegasta, kde přijde vhod i menší občerstvení v bufetu nebo využít vlastní zásoby. Naše trasa pokračovala po hřebeni až na vrchol hory Radhošť, která je ve výšce 1129 m n. m. a jde o sedmou nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. Naši túru jsme ukončili až u dřevěné  kapli z roku 1898 a sousoší sv. Cyrila a Metoděje  z roku 1905. Tato hřebenová cesta je dost široká a  pro kočárek velmi dobře sjízdná. Na hřebeni byl opět úžasný pohled na všechny strany. Zpáteční cesta nám utíkala rychleji, protože se jde už jen z kopce dolů.

 Krásná procházka – túra v kombinaci s vydařeným počasím byla velice příjemná. Příště vyzkoušíme další z tratí  Frenštát pod Radhoštěm – Trojanovice Ráztoka – Maralův kopec „ a nebo  „Frenštát pod Radhoštěm – Lysá hora“.