Továrna na hračky

Jednoho zrovna nepříliš příznivého počasí jsme se s dětmi rozhodli využít předem domluvené exkurze přímo v našem městě Albrechtice v Jizerských horách.

Továrna na výrobu dřevěných hraček s více jak 100 letou tradicí – DETOA je jedna z největších a nejstarších v České republice a dokonce i v Evropě. Prohlídku jsme si domluvili i s návštěvou kreativní dílny, kde si můžou jak děti, tak i dospělí vyrobit svou „ originální „ hračku.

Pan průvodce měl velice zajímavý a poutavý výklad o specifických výrobních technologií na strojích z let 1920 – 1960. Procházeli jsme z jedné dílny do druhé, od přípravy materiálu přes sušení, soustružení, vrtání, barvení až po samotnou kompletaci výrobků. Měli jsme možnost vidět jak dobové tak i současné hračky. Určitě si každý z nás dříve narozených vzpomene na různé tahací dřevěné hračky, které se dědily z generace na generaci. Později magnetická divadla, dřevěné korálky,….

Z prohlídky odcházely naše děti nadšené i když jsem předpokládala, že skoro hodinu nevydrží udržet pozornost, ale hračky jsou hold hračky . . .

Vzhledem k tomu, že továrna je uprostřed Jizerských hor, nedaleko lanovky na Špičák, tak se dá příjemně strávený den zakončit i na lyžích – ovšem pokud počasí dovolí.