Toulky Adršpachem 2 – Teplické skalní město

Třetí den naší dovolené jsme vyrazili do Teplického skalního města. Protože byla docela zima, tak jsme se museli teple obléct, abychom venku neprochladli. Od místa, kde jsme byli ubytováni, to bylo cca 6 km k Teplickému skalnímu městu. Auty jsme dorazili na parkoviště u skalního města, zaplatili vstupné a pomalu jsme po modré stezce začali stoupat po trase nahoru. Délka trasy Teplickými skálami je cca 6 km.

První naší zastávkou bylo místo zvané Ozvěna, odkud je možné po žluté trase projít Vlčí roklí do Adršpašských skal. Pokračovali jsme ve stoupání do kopce pod Střmen, kde se dříve nacházel středověký strážní hrad. Rozhodli jsme se, že se půjdeme podívat na vyhlídku, která se nachází na hradní věži. Cestou nahoru jsme museli překonat hodně schodů a žebřík. Ze začátku jsem se snažila schody počítat, ale postupem času jsem to s počítáním vzdala. Bohužel byla opět mlha, takže z výhledu jsme toho moc neviděli, ale výstup stál za to. Stejnou cestou jsme se z Střmenu vrátili zpět na trasu a pokračovali jsme dále po trase.  Za zmínku určitě stojí Skalní brána s pamětní deskou J. W. Goetha. Dorazili jsme na rozcestí u Skalní nevěsty, kde začíná i končí okruh kolem skal, dali jsme se cestou vlevo. Prošli jsme Malým a Velkým chrámovým náměstím, po cestě jsme viděli Skalní kapli, Skalní korunu nebo skály připomínající sfingu, kance, ledního medvěda nebo psa. Jsou zde samozřejmě i skály, které nejsou pojmenovány, tak každý může vyzkoušet svoji fantazii a pojmenovat si skálu podle sebe. Posledním zastávkou na okruhu bylo místo, které se nazývá Sibiř, na tomto místě vydrží sníh někdy až do léta. My jsme zde byli na podzim, tak jsme sníh už nezažili. Tady končí okruh a stezka se vrací od rozcestí u Skalní nevěsty až na parkoviště.

Po celém okruhu se nacházejí informační tabule s informacemi k naučné stezce. Dozvěděli jsme se něco o historii objevování a vzniku skal, rostlinstvu a i živočišné říši. Trasa Teplickými skálami není náročná kromě výstupu na skalní hrad Střmen a je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Kdo bude chtít, může se od Ozvěny vydat ještě do Adršpašského skalního města, kde platí stejná vstupenka jako do Teplického skalního města. Počasí nám bohužel nepřálo (byla stále mlha), tak jsme se vrátili zpět do vyhřáté chalupy, kde jsme odpočívali a hráli hry.

Lenka Růžičková