Toulky Adršpachem 1 – zřícenina hradu Skály, chata Hvězda a muzeum Merkuru

Druhý den naší dovolené jsme se rozhodli navštívit zříceninu hradu Skály. Zaparkovali jsme u zámečku a kolem něj jsme se vydali po červené trase k hradu. Stezka vedla kolem Černého jezírka a protože byla docela zima, tak již v listopadu byl na jezírku tenký led. Někteří neodolali a skončilo to tak, že někdo měl mokrou a špinavou nohu, protože ho neunesl led. Cesta k hradu nám rychle utekla, po kamenech jsme přišli až do hradu a po schodech jsme vystoupali na jednu ze skal, kde dříve bývala strážná věž. Kdyby nebyla kolem nás mlha, „která by se dala krájet“, tak by byl ze skály i krásný výhled.

Ze zříceniny jsme se vydali ke kapli a chatě Hvězda. Museli jsme zastavit na parkovišti a odtud to ke kapličce bylo cca 1 km do kopečku lesem. Kaplička byla krásná, ale počasí, které kolem nás panovalo, nás pobídlo, abychom navštívili chatu Hvězda, kde bylo teploučko a hlavně tam byla restaurace. Když jsme vešli dovnitř, tak mě hned zaujal krb, který se nacházel za sklem a vyzařoval pohodu a teploučko, bylo to jako bych se dívala na akvárium, ale místo rybiček byly plamínky. V restauraci jsme si dali něco dobrého na zub a hlavně teplého.

Protože se nám ještě nechtělo zpátky na chalupu, tak jsme se rozhodli, že si zajedeme do muzea stavebnice Merkur do Police nad Metují. Cestu do muzea jsme museli trošinku hledat, ale nakonec se nám ji podařilo najít. Určitě si všichni pamatujete legendární stavebnici, ze které šlo postavit teoreticky cokoliv, co jste si představili. V jedné z místnostní byla postavena vlaková dráha, v druhé ruské kolo a v další obrovské ocelové město, ale nejlepší ze všech byla poslední místnost, kde byly dílky stavebnice, šroubečky a návody na postavení zajímavých věci. I když nám to ze začátku bylo „blbé“, tak jsme si všichni sedli a začali jsme šroubovat vlastní díla. Řekla bych, že tady určitě platí věta: „Kdo si hraje, nezlobí!!!!“ Vydrželi jsme si tu hrát cca 1,5 hodiny, ale už se blížila zavírací doba, tak jsme vyrazili zpátky na chalupu.

Lenka Růžičková