Tajemné znojemské podzemí

Je to už rok, co jsme s rodinou navštívili znojemské podzemí. Podzemí nás vždycky lákalo, jen jsme výlet stále odkládali, ale když jsme si přečetla v nejmenovaném českém časopise o záhadách o znojemském podzemí, bylo rozhodnuto.

Jedná se o jeden z největších evropských labyrintů chodeb a chodbiček, 4 m vysoký a 25 km dlouhý. Jeho počátky sahají asi někam do 14. století. Labyrint vede pod městem a vznikl propojením sklepních prostor měšťanských domů a paláců. Toto bludiště tak mělo ochránit obyvatele města před nepřáteli. Je nejen plný pavučin, ale také tajuplných příběhů.

Jednou z věcí, které mě na něm hned zaujaly, byly šachty na větrání, sklepní ohniště a krby.  Bylo zde taky vykopáno několik studem a odvodňovací systém. Předpokládám tedy, že lidé, kteří se tu ukrývali, se stali díky přesné přípravě samostatní na potřebnou dobu. Kdyby přece jen nepřítel do prostor vklouzl, místní lidé vybudovali přechody a propadla, které mnohdy přinesly nepříteli smrt.

Historie znojemského podzemí je bohatá, barvitá a kolikrát mi při vyprávění průvodce přeběhl mráz po zádech, možná to bylo kvůli světelným a zvukovým efektům, ale kdo ví… Tajemnou atmosféru dokreslovaly vězeňské koby a kostlivci. Dokonce i naše, jindy velmi hovorné, děti ani nedutaly a hltaly každé slovo našeho průvodce.

Musím však říct, že domů jsme odjížděli, plní tajemného očekávání a děti si raději celou noc svítily baterkou.

Komentáře nejsou povoleny.