Středočeská gastronomie ve venkovském stylu, aneb kde se s láskou vaří

Když se věci dělají s láskou, je to na nich hned poznat. A v gastronomii to platí dvojnásob! Zajít na oběd do podniku, kde se jídla připravují pečlivě a poctivě a kde starostliví majitelé vykouzlí domáckou atmosféru, je zážitek, po kterém zůstane ta nejharmoničtější nálada a nadmíru uspokojené chuťové pohárky.

Jak je známo a věky prověřeno, láska prochází žaludkem a menší rodinné restaurace na takový přístup spoléhají. Milý personál, poctivé pokrmy z čerstvých surovin, luční květiny ve vázách na dřevěných stolech a vůně pečiva, která se line z pootevřených dveří kuchyně, jsou jen zdánlivé maličkosti, které utváří konečný dojem z návštěvy.

Pokud jste si odjeli odpočinout od městského shonu a stylu života a od neustálých všednodenních povinností na chalupu, měli byste o sebe nechat některé dny alespoň chvíli pečovat. Zajděte na oběd nebo večeři do některé z restaurací ve stylovém venkovském duchu. Bude vám v nich krásně a příjemně a pochoutky servírované na malovaných talířích uspokojí i ty největší gurmány.

Naše tipy na skvělé restaurace s atmosférou venkova:

 

Babiččina zahrada

Vůně levandule, bylinek a čerstvě upečeného chleba. Kachlová kamna, květinové záclonky a červené puntíkované plecháčky. Do zlatova opečené kachní stehýnko se zelím a bramborovým knedlíkem. Jako zákusek tvarohové knedlíky plněné slaďoučkým ovocem. V restauraci a penzionu Babiččina zahrada, který se nachází v útulně zrekonstruovaném statku v Průhonicích u Prahy, se podařilo stvořit místo, kde na vás starostlivá „babičkovská“ atmosféra dýchá z každého hrnečku a hlavně – z každé zdejší pochoutky!

Další informace najdete zde 

 

V Polích

„Jsme venkovská restaurace a nestydíme se za to. Naopak, jsme na to hrdí.“ Tak zní motto restaurace a penzionu V Polích, který se nachází v areálu šetrně zrenovovaného bývalého jezuitského statku z 18. století. Ochutnat zde můžete jídla inspirovaná českým, moravským, italským nebo francouzským venkovem. Stálou nabídku tu ale nenajdete, vaří zde pouze z čerstvých a lokálních surovin, takže se každý den můžete těšit na překvapení. O osobním přístupu svědčí i ochota kuchařů připravit v případě včasného objednání některou z místních vyhlášených specialit, mezi něž patří například kachna, husa nebo svíčková.

Další informace najdete zde

 

Ve Století

Hned jak vkročíte do restaurace penzionu Ve Století, ocitnete se v místnosti zařízené v nepřekombinovaném, prostém, ale o to více konejšivém venkovském stylu. Majitelé hospodářského stavení si dali záležet na zachování původního rázu budovy a celek díky tomuto přístupu působí celistvě a věrně. Dřevěné trámy a bytelné stoly spolu s talířem plným výtečné svíčkové a dezertem v podobě lívanečků s borůvkami a malinami vytváří doslova božský zážitek.

Další informace najdete zde

 

Na Pekárně

Restaurace Na Pekárně je rájem pro všechny milovníky poctivé české kuchyně. Jídla jsou zde připravována z čerstvých surovin, které pocházejí převážně z lokálních zdrojů. Zážitkem je také venkovní rožnění jehňat či selat. Interiér zařízený v jednoduchém úsporně venkovském stylu není rušivý a umožní dokonalé soustředění na všechny lahodné pokrmy, které místní šéfkuchař vykouzlí. Je libo křehoučkém kachní stehýnko nebo hutná knedlíčková polévka a jako dezert šlehačkou zdobený a sněhobílým cukrem posypaný jablečný štrůdl? Ať si objednáte cokoliv, bude to gurmánský zážitek!

Další informace najdete zde

 

Family Hotel Okoř

Nejen český venkov má své osobité kouzlo a nejen naše jídla jsou výtečná. Lahůdky umí i za hranicemi, především za těmi francouzskými. Důkaz najdete nedaleko a aniž byste museli cestovat do Provence nebo Bretaně. Okusit zázraky „la cuisine française“ může v restauraci, která je součástí rodinného hotýlku kousek od zříceniny hradu Okoř. I tady se budete cítit jako na prázdninách u babičky, jen u té, která se přestěhovala do Francie. Design čerpající z estetiky francouzského venkova vás naladí na prázdninovou notu a svede k dlouhému posezení při pomalém pojídání. Vychutnávat si jídlo i společnost umí Francouzi bravurně a i vy, ve zdejším prostředí, to zvládnete na jedničku. Završit exkluzivní kulinářský zážitek sýrovým talířem a lahví jiskřivého vína je zde samozřejmostí!

Další informace najdete zde

 

Více informací a tipů na gastronomické zážitky naleznete na www.centralbohemia.cz nebo v informačním centru v Husově ulici 156/21, Praha 1