Strážnické vinobraní

Dostala jsem pozvání od přátel na Strážnické vinobraní. Řekla jsem si tedy, proč ne. Nejsem sice velký fanda folkloru, ale přesto mám podobné slavnosti moc ráda.

Ubytovala jsme se u přátel. Strážnické vinobraní, na rozdíl od Strážnických slavností, trvá jen jeden den, ale je nabízí různorodý program, kde si opravdu každý vybere.

Program jsme začali hned dopoledne, když se zahajoval jarmark na místním náměstí. To bylo zastavěné množstvím stánků s výrobky lidové a řemeslné výroby, perníků, trdelníků, klobásků atd. Ale protože jde především o vinobraní, tak snad na každém kroku jsme narazili na cíchy, kde místní vinaři nabízeli ochutnávky svých vín a burčáků. Za chvilku nám z toho šla hlava kolem. To stačilo jen si dát něco k snědku a posadit se na lavičku na náměstí a zhlédnout bohatý program, který zahrnoval např. dětské folklorní soubory. Odpoledne se neslo v duchu tradičního průvodu ze Starého města na náměstí, kde bylo Strážnické vinobraní oficiální zahájeno dle tradice. Následovala představení folklorních souborů a cimbálových muzik ze Strážnicka a Horňácka.

Odpoledne si na své přišly i přítomné děti. Pro ty se konalo rytířské představení v zahradě sv. Martina a další program, plný soutěží a různých scének.

V podobném duchu se nesl celý den až do večera, kdy jsme si mohli vybral buďto zábavu na náměstí s cimbálovou muzikou nebo ten, kdo si na folklor vyloženě nepotrpěl, trávil večer v místní hospůdce nebo si šel poslechnout hudební skupinu do zahrady sv. Martina.

Vinobraní ve Strážnici můžu jen doporučit a už se těším na další ročník!