Strážnice a Plže

Počasí od rána moc nevypadalo. Na střídačku pršelo, mrholilo, bylo zataženo…

Když se pak po poledni trošku rozjasnilo, táhlo nás to ven. Sedli jsme na kola a vyrazili. Trasu jsme neměli přesně vymyšlenou, jen jsme chtěli ven!

Vydali jsme se z Ratíškovic bzeneckou cyklostezkou kolem farmy Rúdník a přírodní rezervací Váté Písky jsme přijeli na Bzenec-Přívoz. Doleva do Bzence už jsme putovali několikrát a tak jsme pro dnešek zvolili zatáčku doprava. Sice jsme nevěděli, kam nás zavede, ale co. Když dojedeme někam dál nebo začne zase pršet, vrátíme se zpátky vlakem.
Přejeli jsme řeku Moravu a podle rozcestníku jsme vybrali žlutou turistickou značku, která ukazovala 6 kilometrů do Strážnice. Od deště lehce rozbředlá lesní cesta nás vedla kolem úžasné, v lese ukryté chatové osady. I když nejsme z daleka, vůbec jsme netušili, že tady takové místo existuje. Cesta nás zavedla, jak rozcestník sliboval, do Strážnice.

Vyjeli jsme u místního koupaliště a zanedlouho jsme již byli u bran Strážnického zámku. Původní tvrz se začala rekonstruovat již ve 14. století a postupem času se v různých stylech měnila na zámek. Dnešní novorenesanční podobu však zámek získal až v polovině 19. století. Nejvýznamnějšími částí interiéru je zámecká knihovna se sbírkou 13 000 svazků knih a stálou expozicí „Nástroje lidové hudby v České republice“. Tato expozice je jedinou svého druhu ve střední Evropě. Nejnovější zpřístupněnou částí zámku je zámecká kaple s historicky cenným oltářem.
Velmi známým je především rozsáhlý zámecký park, kde se již od roku 1946 pořádá Mezinárodní folklorní festival.

Pár kroků od zámku se nachází neméně známý, Strážnický skanzen. Areál budovaný od roku 1973 nabízí návštěvníkům pohled do vesnice jihovýchodní Moravy minulých let.
Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území.
Vstupné je více než symbolické a zahrnuje asi hodinovou prohlídku s průvodcem.

Ze Strážnice je to už jen asi 5 km podél Baťova kanálu do Petrova, kde určitě stojí za návštěvu areál vinných sklepů Plže. Soubor původních vinných sklepů z 18. a 19. století byl roku 1983 vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. V areálu je asi 80 tradičních sklepů.  V době naší návštěvy kolem sklepů kvetla řepka olejka a žlutá pole ještě umocňovala zážitek z návštěvy těchto modro-bílých sklípků.

Už bylo po páté odpoledne a pro návštěvu dalších zajímavostí nám nezbýval čas. Proto jsme sedli na kola a vydali se přes Sudoměřice a Rohatec zpátky.
Jako každý cyklovýlet, i tento, s trasou asi 38 km, jsme si dosyta užili. Počasí nám na výlety poslední dobou nepřeje, ale jak se říká: Není špatného počasí, jen špatně oblečeného cyklisty.