Slovácký rok v Kyjově

Bydlím v Praze, ale často jezdíme za rodinou na Moravu. Vzhledem k tomu, že se blíží další ročník Slováckého roku v Kyjově, rádi s manželem zavzpomínáme na ten uplynulý.

Jako každoročně jsme již po Vánocích přemýšleli, kam vyrazíme v létě na dovolenou a právě včas nás zaskočilo pozvání od mé tety, abychom přijeli k nim do Kyjova, že bude Slovácký rok. Zažila jsem ho pouze jednou, ale mám na něj pouze krásné vzpomínky, chtěla jsem tedy ukázat i manželovi, jak je Morava krásná. Nemohli jsme se dočkat – víno, zpěv a teplé počasí, vypadalo to na příjemné léto.

Ještěže jsme se mohli ubytovat u tety, protože jinak bychom museli do Kyjova dojíždět, všechny místní a okolní ubytovací kapacity byly plné. Už v únoru!

Slovácký rok trvá celé 4 dny a během každého z nich si člověk vybere. Manžel miluje dechovku, takže program prvního dne byl jasný – přehlídka dechový hudeb.

Nemohli jsme si nechat ujít ani tradiční stavění máje na místním náměstí, které je velkou tradicí, sejde se tu celé město a zpívá se a popíjí víno. Večer jsme se zúčastnili i místní taneční zábavy a padli příjemně vyčerpaní do postele.

Za nejlepší den považuji sobotu. Celé městečko ožilo už ráno, kdy stánkaři vytáhli na jarmarku své tradiční výrobky, hospůdky se otevřeli a kdo nechtěl nakupovat, mohl se osvěžit nebo si dát něco k snědku přímo na náměstí. Anebo pozorovat doprovodný folklorní program.

Po obědě jsme si našli příjemné místečko v chládku a čekali na krojovaný průvod místních obcí z okolí. Nádhera!

Protože milujeme místní víno, vydali jsme se i na Galerii rulandských vín, která se konala na náměstí. Tam jsme mohli ochutnat opravdu vynikající vína! Jedinou nevýhodou bylo, že sluníčko ten den opravdu hodně hřálo, a tak lezlo vínko více do hlavy. Večer jsme pro změnu šli na zábavu s cimbálovou muzikou, která je zase bližší mně a těšili se na další den.

Jízda králů není zvykem pouze ve Vlčnově, ale na Slovácký rok také v Kyjově, má na starosti Skoronská chasa v neděli. Ještě jsme zůstali na kácení máje, kdy se město loučilo se Slováckým rokem a jeli jsme plní zážitků domů.

Příště zase na viděnou!