Sklářské kouzlení

S přáteli jsme byli na dovolené ve Frenštátě pod Radhoštěm. Využili jsme nepříznivého počasí k návštěvě zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, kde se konala sklářská výstava pod názvem “Sklářské kouzlení “.

Tato výstava začínala vernisáží výstavy „ 5 let UNESCO „, kde byly vystaveny nejzdařilejší díla studentů sklářské školy.

Procházeli jsme tvůrčími dílničkami, kde se každý návštěvník mohl podívat, jak se ryje na skleničky, nechat si něco vyrýt a ti šikovní to mohli i vyzkoušet. Zajímavá byla vitrážová (tiffani) technika a výroba dekorací ze skleněných korálků a pedigu. Výrobu skleněných korálků z navíjeného skla vyráběli zkušení skláři ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

Děti si mohly vyzkoušet cvrnkání skleněnek, hrát na skleničky dvouhlasně nebo se zahledět do krasohledu sestaveného z pestrých sklíček.

V další muzejní expozici byly vystaveny rozměrné gobelíny, které byly utkané v Moravské gobelínové manufaktuře a také dvoumetrový komiks, který seznamuje s výrobou a historií gobelínů ve Valašském Meziříčí. Ten, kdo má tkalcovskou zručnost měl možnost si vyzkoušet tkaní nekonečného koberce.

Po velmi zajímavé exkurzi jsme ocenili příjemné posezení přímo na zámku u dobré kávy a zákusku.