Šibenik – krásná dovolená

Šibenik je nejstarší chorvatská a zároveň slovanská osada na jadranském pobřeží. Je situován polokruhovitě na horském svahu při ústí řeky Krky. Město zažilo svůj největší rozkvět v 15. století, kdy impozantní stavitelství zdejších obyvatel předčilo i Zadar či Split. Centrum starého města se nachází hned u přístavu. Jeho nejdominantnější stavbou je dóm Sv.Jakova (Jakuba), což je nejvýznamnější renesanční stavební památka Chorvatska, zanesená i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dalšími významnými stavbami Šibeniku je renesanční radnice ze 16. Století, kostelík sv. Barbory, biskupský palác, Mořská brána, Knížecí palác (dnešní muzeum) a spousta dalších. Tyto nádherné kamenné budovy, úzké křivolaké romantické uličky, nesčetné schody, překlenuté průchody, další kostelíky, kláštery, ozdobné portály, erby a zbytky městských hradeb vytváří opravdu kouzelnou historickou atmosféru města a jsou stále živoucím důkazem dokládajícím skutečně bohaté kulturní dědictví.

Z kulturních akcí konajících se v Šibeniku jsou nejznámější slavnosti k poctě Sv. Jakuba 25.7., festival Šibenické léto (koncerty vážné i lidové hudby, otevřené scény na náměstí, atd.) a mezinárodní dětský festival. Koncem září se zde konají také středověké trhy s bohatým doprovodným programem (rytířské turnaje a souboje, divadelní a taneční představení, tradiční řemesla).

K Šibeniku náleží i ostrovy jako Zlarin – známé díky korálům, Obonjan – ostrov mladosti, Kaprije – cíl jachtařů, kteří odtud vyplouvají na blízké ostrovy Kornati, a Žirje – oblíbený zejména mezi rybáři.

Turistickými středisky Šibenické oblasti jsou také malé rolnické a rybářské osady, které opatrují své stavitelské dědictví a původní vzhled semknutých kamenných domů je dnes oblíbeným turistickým cílem s možností ubytování. Mezi velmi oblíbenou celoroční turistickou destinaci patří především ale Solaris Holiday Resort.

Toto velmi kvalitní prázdninové středisko se nachází asi 6 km jižně od Šibeniku a nabízí řadu možností ke strávení plnohodnotné dovolené. Své si zde najde úplně každý… sportovně- relaxační zázemí s wellness, tenisové kurty, víceúčelová hřiště, bowling, minigolf, restaurace, bary, diskotéky, řada jedinečných atrakcí jako aquapark, soustava bazénů s barem přímo na pláži, Dalmatinsko selo (skanzen)a spousta dalších. Nechybí čisté oblázkové pláže, písčitá pláž, eventuelně betonová plata. Možnost zapůjčení lehátek a slunečníků je samozřejmostí. Podél celého střediska vede upravená pěší promenáda a projet skrz resort můžete i turistickým vláčkem.

Stejně jako ze Šibeniku i ze Solarisu se můžete vypravit na výlet do nedalekého národního parku Krka a ke Skradinským vodopádům na řece Krka, do národního parku Kornati nebo sokolnického střediska Dubrava…

Informace o možnostech ubytování nejen na Šibenické riviéře naleznete zde.

Alena