Sečská přehrada

Seč (u Chrudimi) je malé městečko zhruba 30 km jihozápadně od Pardubic. Nachází se v lesích CHKO Železných hor. Necelé dva kilometry jižně od městečka se rozkládá veliká vodní plocha – Sečská přehrada.

Vystavěním přehradní hráze mezi skalnatými vrchy se zříceninami hradů Oheb a Vildštejn v letech 1924 – 1935 vzniklo jezero dlouhé 6,5 km a hluboké místy 30 m. Přehrada Seč byla vybudována k vodohospodářským, energetickým a v neposlední řadě k rekreačním účelům. Je také významným zdrojem pitné vody.

V okolí Sečské přehrady můžeme najít velké množství přírodních krás a také turistických cílů. Přehrada je skvělým místem na trávení rodinné dovolené a jiné rekreace. Kolem přehrady je možno najít různé typy ubytování: kempy, chalupy, chaty, hotely i penziony. Můžete si vybrat, jestli máte raději chatu na samotě v lese, či rušnější kempy, kde máte příležitost u táboráku navázat nová přátelství. Děti si zde libují v nespočetném množství pískovišť, prolézaček a hřišť. Každý si zde najde kousek toho svého. Z jedné strany břehů jsou kempy s menšími či většími plážemi, naopak protější strana je určena milovníkům přírody. Přirovnala bych to k pohádce „Z mechu a kapradí“ 🙂 Na severní straně přehrady můžeme vidět husté lesy tvořené jedlemi a borovicemi, srázy poseté mechem a kameny, mezi nimiž si hledají cestu různé horské potůčky, které vtékají do přehrady. Jak se střídá roční období, tak se také obměňuje bohatství, které les nabízí. V létě se zde dají nasbírat litry a litry borůvek na podzim zase kila hříbků. Najdeme tu také přístaviště s půjčovnami lodí. Je možno si zapůjčit klasické loďky nebo šlapadla a porozhlédnout se po krásách a zákoutích této tajemné přehrady. Přehrada je také vhodná zejména pro rybolov, ale také surfování a jachtaření.

Za zmínku také stojí zřícenina hradu Oheb, která se tyčí nad přehradou a je odtud výhled na větší část Železných hor. Přímo pod srázem zříceniny zahlédneme malinký ostrůvek, kterému se říká Myší ostrůvek. Na ostrůvek se lze dostat jedině lodičkou a je určen spíše pro zdatné plavce. Ostrůvek má menší plážičku a spíše je tvořen skalnatými útesy, které jsou v hojném počtu rozesety po celé přehradě.

V blízkém okolí přehrady jsou různé cestičky, které jsou využity pro pěší procházky, ale také pro cyklisty. Jedna taková vede z kempu podél přehrady kolem starého, ale velmi zachovalého Židovského hřbitova k vesničce zvané Hoješín, kde se turisté schladí ve sklepní hospůdce se zvláštním názvem „Pod drnem“, která dětem připomíná spíše peklo. Hospůdka nabízí nepřeberné množství alkoholických i nealkoholických míchaných nápojů se zvláštními názvy a speciality přímo z udírny či otevřeného ohně.

Pokud nevíte, kam vyrazit s dětmi na pěknou a pohodovou dovolenou, určitě bych doporučila Sečskou přehradu. Já sama jsem tam jezdila s rodiči od útlého dětství a mnoho uchovaných, hlavně krásných vzpomínek mám právě odtud. Ať už jsme byli v kempu či klasické chatě, ty zážitky vždy stály za to :).

Milča

Komentáře nejsou povoleny.