Schladming

V Česku nebylo po sněhu ani památky a tak jsme se rozhodli vyrazit za hranice. Známí nám jako výbornou lokalitu doporučili Schladming a tak jsme neváhali.

Pro ubytování jsme zvolili rodinný penzion v obci Pruggern, asi 10 km od první nástupní stanice Hauser Kaibling. Cesta z penzionu nám tedy trvala každý den zhruba 15 minut.

Už při příjezdu ke kabině nás velmi potěšila místní organizovanost. Před nástupními stanicemi se nachází několik parkovišť, které se otevírají postupně a zaměstnanci zde systematicky automobily navádějí, kde zaparkovat. Již na začátku se tedy člověk vyhne zbytečnému chaosu.
Na pokladnách se lze domluvit bez problémů i anglicky, takže kdo nevládne znalostí němčiny (což je i náš případ), nemusí se bát.

Areál Schladming – Dachstein zahrnuje celkem 4 střediska – Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Najdete v něm celkem 122 km sjezdových tratí a 44 lanovek a vleků. Tento areál je navíc součástí komplexu Ski Amadé, který zahrnuje další 4 střediska – Galsterbergalm, Fageralm, Stoderzinken a ledovec Dachstein. Pro všech těchto 8 středisek platí společný skipas a člověk tak může bez přemýšlení přejíždět ze svahu na svah.

Areál Schladming – Dachstein se nachází ve výšce 745 m n. m. – 1900 m n. m. a najdete zde 46 km modrých, 68 km červených a 8 km černých sjezdovek. Vzhledem k naší skupině, ve které byli začátečníci i pokročilí lyžaři, nám toto složení naprosto vyhovovalo. Svahy jsou perfektně značeny, tak i bez zastavování u cedulí s mapami vždy víte, kterým směrem se vydat. U většiny nástupních stanic je navíc i tabule, ukazující, které navazující vleky jsou v provozu. My jsme měli „štěstí“ na silný vítr ve vyšších polohách, tak se nám vždy tato informace hodila.  

Celé středisko je navíc velmi dobře vybaveno i dalšími doplňkovými službami:
– sociální zařízení
– restaurace, bary
– dostatek míst (lehátek) pro odpočinek
– free wifi

Super službou, která je navíc zdarma, je zjištění počtu odjetých kilometrů. U nástupní stanice u hlavního parkoviště každý může jen přiložit svůj skipas k obrazovce, ta ukáže a následně, v případě zájmu, i vytiskne rozpis odjetých kilometrů, využitých svahů, převýšení a obtížnosti sjezdových tratí. Tato informace se ze skipasu po každém dni ale maže, je tedy nutné se informovat vždy na konci aktuálního dne.

My jsme, i z důvodu nepříznivého počasí, zdaleka nezvládli projet všechna místa, která jsme měli v plánu. I proto se určitě do Schladmingu ještě brzy podíváme.