Ratíškovice

Byl krásný duben, sluníčko svítilo a tak jsme se rozhodli vyrazit na kolech na Jižní Moravu. Pálavu už máme projetou křížem krážem a tak jsme pro tentokrát zvolili Slovácko a vybrali asi 3tisícovou obec Ratíškovice.

Na webu jsme našli Penzion U Tomáše, který nám dispozičně naprosto vyhovoval. Součástí penzionu je i restaurace. Sice se tu nevaří, ale přes obsluhu se dá za příznivou cenu objednat pizza z nedalekých Milotic. Pokoje jsou bez příslušenství, ale k dispozici je na patře koupelna a WC oddělená pro muže a ženy a také společná kuchyňka, vše udržované a čisté. Využili jsme i možnosti přiobjednat si snídaně, které byly podávány v restauraci.
Penzion, jakož i celá takzvaná „Baťovka“ odkazuje k Tomáši Baťovi, který zde založil firmu zabývající se těžbou lignitu. Původní budovy jsou zachovány dodnes a z této části obce také vedou koleje až k unikátnímu muzeu.

Všude v okolí jsou výborně upravené a značené cyklostezky.
Cyklostezka Podluží nás zavedla k Hodonínu, kde se nachází několik chovných rybníků a cyklotrasa prochází přímo přes ně.  Další příjemnou vyjížďkou, celková trasa nám zabrala asi 30 km, byla cesta z obce, přes Hodonín – kolem místní zoologické zahrady – až na archeologické naleziště v Mikulčicích. Sem určitě doporučujeme zajet se podívat. Dalším výborným výletem je také projížďka po cyklostezce Mutěnka, která vede přes Milotice, kde určitě stojí za návštěvu zdejší zámek a pokračuje do historického Kyjova.

V okolí obce se nachází hned několik rozhleden – Bukovanský mlýn, rozhledna Johanka, menší ve Skalici u přístavu na Baťově kanálu, rozhledna Na Podluží a také zajímavý turistický cíl Náklo mezi obcí Ratíškovice a Dubňany.
Nedaleko Nákla se nachází také přírodní rezervace Horky, kde v této době kvete hlaváček jarní – rarita, nacházející se jen na dvou místech v celé republice.

Měli jsme štěstí a zrovna v době návštěvy obce zde probíhala výstava vín místních a okolních vinařů, jak zde říkají „košt“. Neodolali jsme a museli jsme tuto, místními lidmi, opěvovanou akci navštívit. U vstupu jsme obdrželi skleničku s logem a katalog vystavovaných vín.
Akce probíhala v areálu místního sportovního klubu. Na rozlehlé venkovní ploše byly velmi účelně rozprostřeny party stany, pod kterými byla před sluníčkem schována vína. Vše bylo chlazeno, což bylo velmi příjemné. Nacházely se zde 3 velké, vždy alespoň z jedné strany otevřené, stany. V jednom se nabízela bílá vína, v dalším růžová a v posledním červená. Vína byla rozlévána děvčaty v krojích a k tomu všemu hrála cimbálka.

Na koštu jsme to vydrželi skoro až do konce a nadělali jsme si tu spoustu známých. Myslím, že se sem příští rok zase vrátíme.