Putování za pohádkou

Po minulé návštěvě Jižních Čech se vydáváme tentokrát na sever. Náš cíl jsou Adršpašsko-teplické skály, domov prince Velena, krásné Večernice a také Jaromíra a Jaroslava, princů ze Země Lva.

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály  byla vyhlášena již v roce 1933 na rozloze 1771 ha k ochraně zachovalých celků skalních měst.  Na tomto území se po ústupu křídového moře, vlivem tektonické a erozní činnosti včetně větrání, vytvořily v původně souvislé pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – skalní měst Adršpašské skály a Teplické skály navzájem od sebe oddělená hlubokou Vlčí roklí. A tato přírodní krása, která bere dech všem návštěvníkům, je náš cíl.

V odpoledních hodinách parkujeme na soukromém parkovišti, přímo u bran Adršpašsko-teplických skal. Celé parkoviště je obklopené fast foody, která jsou plná hladových návštěvníků, kteří se potřebují posilnit, než vyrazí za tou krásou. Ani mi nejsme pozadu a tak už do sebe cpeme pizzu, hranolky a nezapomeneme ani na zmrzku. Po vydatném pozdním obědě se vydáváme k branám Adršpašsko-teplických skal. Vstupné je 50 kč a po zaplacení, kdy procházíme branou, nás hned okouzlí pohled na rozlehlé jezero uprostřed skal.  Kolem jezera, bývalé Pískovny, vede první okruh dlouhý 1 km. Voda je nádherně průzračná, že v tu chvílí závidíte kačenkám, které si v ní vesele plavou. Jdeme dál po stezce, kde se neustále zastavujeme po pár krocích a fotíme tu krásu, každý pohled je totiž okouzlující. Jakmile obejdeme celé jezero, vydáváme se po turistickém okruhu, který je dlouhý cca 4km, do skal. Skalní vojáci nás doprovázejí až ke Gotické bráně, kterou jste mohli spatřit ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodejnice a skříň. Ta vede dál po stezce, kde jsou hluboké soutěsky, vodopád a také 2 jezírka. Terén je někdy náročnější, takže doporučuji pevnou obuv a sportovní oblečení. Zvlášť výstup a následný sestup po prudkých schodech ke skalnímu jezírku. Část skalního Jezírka je průjezdná po lodičkách, které si můžete zaplatit. Na konci trasy se vám naskytne krásný pohled na skalní komplex, tmavé lesy a překrásnou přírodu.

Dnešní krásné odpoledne jsme zakončili návštěvou zámku Adršpach, který v dnešní době slouží jako muzeum. Je zde stálá expozice horolezectví a přes letní prázdniny zde byla expozice kostýmů a rekvizit z pohádek Třetí princ a Princ a Večernice. Ty nejkrásnější šaty Večernice a také kostým Mrakomora a mnoho a mnoho další, které si z těchto krásných pohádek pamatujete.