Průrva Ploučnice

Noviny pod Ralskem jsou nenápadná obec s roubenými chaloupkami v krajině poznamenané nedávnou těžbou uranu, ale stále se svým kouzlem. Nenechte se odradit od návštěvy.  Zdejší  atrakce, která je zajímavou kulturní památkou, za vidění stojí. A nejen ona.

Na Ploučnici tu v 16. století vznikla hráz, která využívá skalní stěny. Pouze krumpáčem a lopatou tu lidé prokopali průrvu a dva tunely v pískovci, aby vybudovali hráz pro železný hamr. Vodu zadržovalo pět stavidel ze silných trámů. Příroda si však se staviteli nepěkně pohrála, neboť zdejší pískovec se ukázal jako příliš propustný, a tak hráz nikdy nesloužila svému účelu. Náhon museli vybudovat  jinudy.

Za velké vody nebo tání se voda žene tunelem s velkým rachotem, a proto ji místní nazývají Čertova díra nebo Pekelný jícen. Tunel využívají i vodáci nebo děti k vodním hrátkám. Musí to být zajímavé projít si tímto místem vodou, ale já bych odvahu nenašla. V 19. století vozil místní mlynář návštěvníky na lodičce za svitu loučí. Nebyla bych proti ani dnes.

Jiřina Hrubanová

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.