Pradědova galerie

Pradědova galerie

Jiříkov u Rýmařova – obec v okrese Bruntál s asi jen 300 obyvateli. Jedním z nich je i řezbář, pan Jiří Halouzka, který se svou rodinou v obci vytvořil unikát jménem PRADĚDOVA GALERIE.

Pradědova galerie u Halouzků byla otevřena v roce 2015 a rozléhá se na ploše 8 hektarů v areálu dančí farmy. Návštěvníci tu najdou stovky řezeb instalovaných ve venkovních a několika vnitřních prostorách. V každém sektoru galerie se navíc nachází i mluvící socha, která vám podá výklad k místu, na němž se nacházíte. A zkrátka nepřijdou ani cizinci. Každá socha „mluví“ mimo češtiny i anglicky, francouzsky, rusky, polsky a dokonce japonsky.

Největší sochou v galerii je Děd Praděd – měří 10,4 metru a váží na 15 tun. Pan Halouzka se také může pochlubit betlémem, který obsahuje více než 250 figur. A jak řezbář přiznává, stále se rozrůstá. Betlém byl vystaven v Hradci Králové při příležitosti světového kongresu betlémářů a zde byl i oceněn. Nyní se může pyšnit titulem Největší betlém na světě. Dalším unikátem je vyřezávaný obraz o rozměrech 5m x 5m x 2,2 m, znázorňující Děda Praděda a jeho říši.

Není náhodou, že všechny tři popsané unikáty jsou zapsány do české Guinessovy knihy rekordů.

Mezi řezbami na vás bude čekat medvěd, prase, oslík, orel, srnky, koně, ale i exotická zvířata jako velbloud, krokodýl, nosorožec, slon nebo hroch. Nechybí tu ani pohádkové postavy, například vodník a drak. A to vše v životních i nadživotních velikostech. Cesta celým areálem je perfektně značena a tak vám nic z vystavovaných kousků neunikne.

Galerie je otevřena celoročně, každý den od 9:00 hodin a po předchozím objednání lze zajistit i komentovanou prohlídku přímo od majitelů. V areálu najdete obchůdek s malými řezbami, restauraci a samozřejmě i sociální zázemí.

Návštěvu určitě doporučuji pro rodiny s dětmi. A pokud by se vám v galerii cokoli zalíbilo a chtěli si některou z řezeb například zkrášlit zahrádku, jste na správném místě. Drtivá většina vystavených řezeb je na prodej.