Podzimní víkend na Pálavě

Přišlo září a to je pro naši rodinu signál vyrazit na víkend do přírody, poznat nová místa a odpočinout si od každodenního stereotypu. No jo, ale kam jet? V naší zemi je tolik zajímavých míst, že je velmi obtížné si vybrat. Po dlouhém rozmýšlení padla volba na Pálavu. Na jižní Moravě je totiž krásně.

pobytu jsme si vybrali chatu poblíž Valtic. Chata je postavena na okraji malinké obce Úvaly, téměř na státní hranici s Rakouskem. Ubytování bylo velmi příjemné, stejně jako majitelé objektu, kteří nás přivítali s úsměvem na tváři. U chaty se nachází rozlehlá zahrada s posezením, takže jsme oba večery trávili právě tam. Tedy pokud jsme zrovna nebyli ve vinném sklípku, který je také součástí objektu. Majitelé byli moc ochotní a dokonce nám nabídli malou ochutnávku vín i s odborným komentářem. Toho jsme samozřejmě nemohli nevyužít.

Jelikož je Pálava známá hustě protkanými cyklostezkami, ani vteřinu jsme neváhali a vzali si s sebou kola. Naším prvním cílem byly Valtice. Cestou jsme ovšem nemohli vynechat Kolonádu na Reistně, která stojí na nejvyšším bodě Lednicko – valtického areálu a můžete odtud vidět až k našim sousedům Slovákům a Rakušanům.

Po této vyhlídce jsme pokračovali dál v naší cestě. Konečně jsme dorazili do Valtic, kde nás nejvíce zaujal barokní zámek. Po prohlídce nás ale překvapil déšť, a tak jsme v cestě nemohli pokračovat. To nám ale vůbec nevadilo, jelikož je ve Valticích několik příjemných restaurací a hospůdek, kde jsme mírnou přeháňku zdárně přečkali. Zhruba za hodinku se vyčasilo a my se rozhodli vydat se zpět do Úval. Byl příjemný zářijový večer, a tak jsme chvíli poseděli na zahradě. Dlouho nám to ale nevydrželo, jelikož jsme byli po celém dni tak unavení, že jsme hned usnuli.

Následující ráno nás probudilo ostré slunce. Podle předpovědi to měl být poslední teplý den, proto jsme se vydali k nedalekým rybníkům. Přírodní rezervace Lednické rybníky je tvořena soustavou rybníků Nesyt, Hlohoveckého, Prostředního a Mlýnského rybníka. Do batůžku jsme přibalili i plavky, protože Mlýnský rybník je vhodný ke koupání. Po tom, co jsme se zchladili v ledové vodě, jsme se vydali na naučnou stezku, která nás provedla okolím rybníků. Cestou jsme obdivovali exotické dřeviny, nejrůznější druhy travin a rákosů, volavky, potápky. Pro zvědavce jsou na stezce nainstalovány informační tabule, takže jsme byli obohaceni o spoustu nových poznatků.

Den jsme ukončili procházkou po místních vinicích.

Celý víkend se podařil a vyšel přesně podle našich představ. Pálava je rozhodně region, který stojí za to navštívit. Na své si tu přijdou milovníci vína, dobrého jídla, kultury, ale i přírody. Cyklisté určitě přivítají nespočet cyklostezek, které nejsou nijak náročné.

Chcete-li odjet na víkend pryč, hledáte-li odpočinek ale i zábavu, Pálava je přesně místem pro Vás. Já jsem tam určitě nebyla naposledy.