Petřín

A všichni na Petřín!

Přesto, že se nachází v hlavním městě, je samostatnou jednotkou, kterou stojí za to navštívit. V letním období se tu dá strávit klidně celý den. Krásné procházky rozhlehlým parkem, kde vás na spoustě míst budou provázet známé osobnosti z České a Československé historie: Karel Hynek Mácha, Jan Neruda nebo Milan Rastislav Štefánik.

Nahoru se dá dostat několika způsoby. Nejkrásnější je to pěšky. Komu by se nechtělo, k dispozici je lanovka, na kterou platí běžný lístek Pražské MHD. S netradičním nápadem přišli dva architekti už v roce 1890 a tenkrát byla na vodní pohon. Lanovka je něčím mezi výtahem a vlakem – udržuje se na kolejích a zároveň je zavěšená na laně.

Než přijdete nahoru, určitě stojí za to navštívit zdejší Zrcadlové bludiště.
Budova připomínající pohádkový hrad je provozována už od konce 19. Století. Důmyslný systém tunelů napříč Petřínem s nekonečnými řadami zrcadel zaujme dozajista všechny návštěvníky – děti i dospělé. Každý si tu najde to svoje a většina lidí opouští bludiště se slzami v očích. Samozřejmě od smíchu.

Na vrcholu a samozřejmě dominantou, je Petřínská rozhledna.
Připomíná vám Eiffelovu věž v Paříži? Nejste od pravdy daleko. Když se roku 1889 několik českých nadšenců z Klubu českých turistů vrátilo z výstavy v Paříži, nedala jim spát myšlenka postavit pro Čechy stejný skvost, jako viděli tam. Věž, ze které by byl výhled na celou Prahu. A myšlenka je neopustila, ani když zjistili, že sami na výstavbu nebudou mít dostatek financí. Stavba byla odhadnuta na 32 000 zlatých.
Na podporu od veřejnosti vyšel článek v německých listech Der Politik a mnoho lidí se rozhodlo projekt podpořit a výstavbu spolufinancovat. Nakonec se vybral dostatek prostředků a stavba mohla započít. První výkop byl učiněn 16. 3. 1891 a k dokončení stavby stačily pouhé čtyři měsíce. A jaké bylo překvapení, když pak při měření bylo zjištěno, že Petřínská rozhledna se tyčí do výšky 378 metrů nad mořem! Nic převratného, ale je to o celých 17 metrů výše než původní inspirace, Eiffelovka.

Dřív se nacházelo v suterénu Petřínské rozhledny i muzeum Járy Cimrmana, jak známo, nedoceněného českého génia. Bohužel toto už v budově nenajdete a v současné době se lze Cimrmana do sytosti nabažit především ve stejnojmenném divadle.

Kdo tedy touží v Praze po přírodě a troše klidu, určitě doporučuju Petřín.