pěší výlet po Uherskohradišťsku

Leč předpověď počasí hlásila déšť, ráno svítilo sluníčko a tak jsme se rozhodli udělat si pěší výlet po Uherskohradišťsku. Při snídani jsme naplánovali trasu, hodili nezbytné do batohu a vyrazili jsme na vlak. Ten nás zavezl do Starého města u Uherského Hradiště a odtud už jsme se vydali po svých.

Vyrazili jsme po červené turistické značce a pokračovali asi 6 km na Velehrad, kde byla naše první zastávka. Na této cestě nás nadchla nově zbudovaná, krásná cyklostezka. Určitě se sem někdy vrátíme na kolech!

A jsme na Velehradě! Obec s asi jen 1500 obyvateli se pyšní titulem jednoho z nejvýznamnějších poutních míst v Česku. Každoročně v červenci, při příležitosti svátku Cyrila a Metoděje, se zde koná významná Pouť na Velehrad. Ale i tak je zde co k vidění – například Velehradský klášter, který v současné době patří Jezuitům nebo majestátní Klášterní bazilika, hojně vyhledávaná pro konání svateb.

Nafotili jsme, co se dalo a pokračovali dál. Blížilo se poledne a sluníčko pálilo o sto šest. Dalším bodem v dnešním dnu je hrad Buchlov. Čekala nás asi 8 km dlouhá cesta do kopce. Po cestě jsme natrhali ostružiny a lískové ořechy a chroupali jsme až do obce Chabaně, kde jsme pochopili, že meteorologická předpověď na dnes se přece jen asi vyplní. Zrychlili jsme krok, ale na Buchlov už to nestačilo. Naštěstí, kde nic tu nic, se před námi objevila krásná nová restaurace s ubytováním „Pod Břesteckou skalou“, kde jsme největší liják u výborného jídla přečkali.

Vzduch se po dešti pročistil a my jsme mohli pokračovat, poslední 2 km. Státní hrad Buchlov z poloviny 13. Století nabízí pro návštěvníky několik prohlídkových okruhů, ceny pro dospělého se pohybují kolem stokoruny. Na nádvoří je možnost se občerstvit v restauraci, k dispozici je i sociální zázemí.
Vzhledem k pozdní hodině jsme pro tentokrát prohlídku hradu vynechali a vydali se po žluté turistické značce, krásnou alejí, do Buchlovic. V Buchlovicích se nachází barokní zámek, jehož stavba se datuje do roku 1700. Jeho luxusně zařízené interiéry byly v první polovině 20. Století reprezentativním sídlem zahraničních politiků a rozhodovalo se zde i o osudech Evropy. My jsme měli ambice navštívit alespoň barokní zahrady a anglický park kolem zámku, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v České Republice.
Návštěvní doba zámeckého parku je v podzimních měsících do 18ti hodin. My ke kase doběhli 17:40, takže jsme si v rychlé 20ti minutovce prohlédli park a zahradu, a alespoň trochu se pokochali. Všechno je zde nádherně udržované, ale chtělo by to alespoň hodinu, aby měl člověk čas si všechno vychutnat. Tak snad příště.

I přes nepřízeň počasí, které nás zdrželo od plánu, jsme si výlet užili a určitě se do této oblasti rádi vrátíme.