Penzion Macocha – Moravský kras

Vloni na jaře, jsme se rozhodli s přáteli, že si vyjedeme na pohodový prodloužený víkend do přírody. První oblast co nás napadla, byl Moravský kras.  Je tu turistická oblast s velkým vyžitím a přírodními skvosty. Najdeme zde cyklotrasy a turistické stezky vedoucí podél říčky Punkvy, Pustým žlebem a Suchým žlebem mezi skalnatými masivy a lesy. Všude okolo je nádherná příroda a to ticho :).

Ubytovali jsme se v penzionu Macocha, který se nachází u Jakubova jezera a asi 2 km od Skalního mlýna. Penzion byl pěkný a nám plně vyhovovalo, že je zde možnost uschovat kola. Po náročném dni jsme usedali na terasu a v tom romantickém prostředí za zvuku žabího kvákání grilovali různé dobrůtky. Penzion měl všechno, co jsme potřebovali, pohodlné postýlky, skříňky, noční stolky, televizor a sociální zařízení se sprchou. Celý víkend bylo nádherné a slunečné počasí, tak se přiznám, že jsme v penzionu pouze snídali, večer si něco ugrilovali, přespali a ráno jsme zase jeli objevovat místní krásy.

První den jsme vyrazili směr Skalní mlýn, kde je informační centrum o všech jeskyních v Moravském krasu, různá občerstvení a zastávka vláčku. V infocentru jsme měli zarezervované vstupenky do Punkevních jeskyní, ke kterým jsme vyrazili krásnou procházkou podél říčky Punkvy. Kdo by chtěl, je možnost se svézt k jeskyním ekovláčkem. Trasa ze Skalního mlýna je cca 2,5 km.

Punkevní jeskyně můžu jen doporučit, jen je potřeba se jako do všech jeskyní přiobléct. Stálá teplota je zde celoročně 7-8°C. V jeskyni byla krásná krápníková výzdoba, paní průvodkyně nás zavedla na dno propasti Macocha, kde jsou dvě jezírka. Jedno je hluboké 13 m a druhé mezi skalami až 49 m a podle průvodkyně, je hloubka ještě větší. Nikomu se zatím nepodařilo dostat se dál. Nejhezčí na tom všem byla plavba na lodičkách, průvodce byl velmi vtipný a jeho výklad vskutku zajímavý :). Po prohlídce jsme nechali vyvézt lanovkou na vyhlídkový horní můstek Macochy a v chatě Macocha si dali výborný oběd a nakoupili domů různé suvenýry. Po té, zasycení a spokojení jsme pokračovali trasou směrem k dolnímu můstku nad propastí Macocha, kde jsme znovu pohlédli do propasti a po různých značených stezkách zpět do penzionu. Další dny už jsme vydali objevovat krásu na kolách, zajeli jsme si do dalších jeskyní, jako jsou Sloupsko- Šošůvské  a Balcarka. Objevili jsme vskutku nádherné místa s krásnými výhledy po kraji, po cestě jsme stavili někde schladit na pivečko a na jídlo. Zajímavá byla i trasa, na které jsme se stavili při cestě domů a to kolem Jedovnického rybníka s názvem Olšovec.

Teď už vím, že prodloužený víkend na prozkoumání Moravského krasu opravdu nestačí. Samotné Blansko a jeho okolí je velmi zajímavé a jako další jarní víkend máme v plánu prohlídku v pivovaru Černá hora a další jeskyně, které jsme za tento víkend nestihli.

Lenka