Penzion Hřebčín Favory

Každý rok jezdíme s rodinou na dovolenou do zahraničí, ale teď jsme chtěli udělat změnu. Od známých jsme dostali skvělý tip na penzion Hřebčín Favory.  Penzion se nachází ve zrekonstruovaném barokním  statku poblíž obce Benice na Benešovsku v krásném prostředí středního Posázaví  a  je obklopen lesy.

Ubytovaní  jsme  byli v podkroví  ve  dvou dvoulůžkových pokojích,  já s dcerou v jednom a manžel se synem v druhém  pokoji .Velmi  jsme ocenili, že každý pokoj měl vlastní sociální zařízení. Děti byly rády, že mají  každý i “svou” televizi. Velkou výhodou je parkování přímo na statku.

V hřebčíně byla pro nás “ubytované  hosty” k dispozici  restaurace s celodenním provozem od  snídaní, polopenzí až plnou penzi včetně místních specialit a dětského menu. Jinak kdo byl ubytovaný v apartmánech nebo chatkách měl k dispozici plně vybavenou kuchyňku. Pro případ většího hladu se dal pěknou procházkou navštívit místní obchod se základními potravinami nebo v hřebčíně využít služeb grilování a posezení u ohniště.

Na recepci jsme se také dozvěděli, že barokní statek Benice je pro svou historickou a architektonickou hodnotu zapsán jako kulturní památka.

Po menší exkurzi statku jsme zjistili, že se zde zabývají chovem Statokladrubských  koní. Kromě těchto  koní jsme mohli vidět i další plemena koní, poníků, kočky, psy, ovce, kozy, krávy, prasata, králíky, drůbež, ale také lamy a osly. Pěstují tady i ovoce, zeleninu, bylinky a vinnou révu.

Každý si tu najde to své a můžeme si  domluvit  různé aktivity: “vyjížďky” na koni do přírody s průvodcem, výuka  na  jízdárně s instruktorem, možnost svezení na ponících či oslících, celodenní putování na koních, vyjížďka kočárem po okolí, kočárem na zámek Konopiště, prohlídka hřebčína s průvodcem, dále jsme si mohli půjčit kola nebo různé společenské hry (pro případ špatného počasí).

Během naší dovolené jsme využili i možnosti půjčení kol a udělali si krásný výlet do okolí.

Vzhledem k tomu, že Benice jsou jen kousek od Prahy, udělali jsme si autem výlet i tam. Prošli jsme si například Karlův most, Václavské náměstí, Technické muzeum, Čertovku… Dětem se ale takové procházky evidentně nelíbily, spíše se dívaly  kde mají jakou zmrzlinu.

Na další den byl v plánu hrad Karlštejn, který byl postaven českým králem a římským císařem Karlem IV. k uschování  korunovačních klenotů a svatých relikvií. Koupili jsme si prohlídku dvou okruhů. První prohlídkový okruh zahrnuje prostory Císařského paláce a prohlédli jsme si i Pokladnici a Klenotnici v Mariánské věži. Druhý okruh nás zavedl  do Velké věže s proslulou Kaplí sv. Kříže s deskovými obrazy z dílny mistra Theodorika. Jde o největší soubor středověkých maleb z jedné dílny na světě.

Na závěr naší dovolené jsme ještě navštívili zámek Konopiště, který je neodmyslitelně spojený se svým posledním šlechtickým majitelem Františkem Ferdinandem d’Este. V rámci prohlídky jsme mohli vidět reprezentační a hostinské pokoje, sbírku zbraní a loveckých trofejí i soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Na zámku je rovněž muzeum sv. Jiří a střelnice.

Neodolali jsme také návštěvě Růžové zahrady a zámeckého parku, která je opravdu nádherná. Tento zámek je právem pokládán za jeden z nejkrásnějších českých zámků a také za zámek s nejkrásnějšími a největšími sbírkami a mobiliářem. Na Konopišti se také nachází unikátní motocyklové muzeum, kde je vystavena část největší české sbírky motocyklů .

Tuto naší dovolenou jsme si užili i vzhledem ke krásnému počasí, které bylo na “naši objednávku”.