Osada Vápenky – penzion U Černého potoka

Chystáte se objevovat krásy zatím plně neprobádaných Bílých Karpat a hledáte vhodný výchozí bod pro Vaše výlety? Právě Vám bych mohla doporučit penzionU Černého potoka. Penzion se nachází v osadě Vápenky, která vznikla koncem 18.století jako dělnická osada v místě těžby vápence. Stále se zde nachází staré dělnické domky, zemědělská stavení i stará škola. Tyto malebné domečky jsou chráněny jako památková zóna a je na ně opravdu pěkná podívaná. Spoustu z nich využívají majitelé jako své rekreační domky. Dnes jsou Vápenky součástí obce Nová Lhota, což je nejvýše položená obec na Hodonínsku.

Pro náš odpočinkový pobyt jsme zvolili ubytovaní v již zmiňovaném penzionu U Černého potoka, který nás hned při příjezdu okouzlil přátelskou náladou personálu. Budovu původního hostince z konce 19. století si majitelé velmi zdařile zrekonstruovali a nyní penzion nabízí kromě 11 útulných pokojů také hostinec. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastním sociálním zařízením a je zde také možnost připojení k internetu. Ranní hlad jsme se rozhodli zahnat na pěkné terase penzionu a můžu všem jen doporučit. Není lepší snídaně, než na čerstvém vzduchu. Penzion nabízí na výběr anglickou, českou, francouzskou i horňáckou snídani, obložený talíř a také sladkou variantu. Z terasy je krásně vidět na zajímavě provedené dřevěné dětské hřiště.

I když je na penzionu možné zapůjčení kol, my jsme se rozhodli pro pěší turistiku. Jelikož nejsme žádní zdatní turisti, zvolili jsme jen asi 4 kilometrovou trasu ke Kamenné boudě. Ve Vápenkách jsme se vydali okolo kostela doleva a pokračovali velmi příjemnou procházkou lesem. Stoupání je mírné a cesta udržovaná, převážně asfaltová, takže tento výlet bez problémů zvládnou i děti. Co nás na výletu nejvíce nadchlo, byl krásně čistý vzduch a jeho nádherná vůně přírody.

Martina Novotná