Osada Jizerka v Jizerských horách

Kdo tu jednou byl, je jak očarován a musí se sem vracet. Tento  kousek naší země je drsný, ale krásný. V zimě jsou tu naměřeny velmi nízké teploty, které dosahují rekordů jako na Šumavě. Pro svou odlehlost od přesvícených měst je to místo tmavé oblohy s možností  pozorovat více hvězd než kdekoliv jinde.

Dřívější osada ptáčníků, dřevařů, sklářů a pašeráků zůstala malebná a k pocestným přívětivá. Jen má momentálně pár chyb na kráse, které se snad zacelí. Někdo tu  začal budovat základy  penzionu a do louky udělal ránu jak otevřenou zlomeninu. Viděla jsem i dům opuštěný a zchátralý.Věřím, že se dočká opravy a využití. I náš nejznámější miliardář měl rozum a své sídlo pouze citlivě zrekonstruoval z původního domu. Jen zatravněný heliport s náznakem kruhu prozradí, kde tato chalupa je.

Auto lze zaparkovat pod čedičový vrch Bukovec a dál se vydat na kole nebo pěšky po naučné či turistické stezce. Čeká vás malebný Safírový potok plný pstruhů, ve kterém se rýžovaly drahokamy, potok Jizerka, podle kterého se osada jmenuje i vrcholové rašeliniště.

K hraniční řece Jizeře nedaleko Orle v Polsku je to jen 2 km. Pospíchá korytem  plným žulových balvanů nejrůznějších tvarů. Během vegetačního období kvetou na horských loukách vzácné rostliny a je vždy co obdivovat. V pozdním létě a na podzim jsou to zejména hořce.

Jiřina Hrubanová

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.