Novoroční výstup na Ještěd

Pokud se rozhodnete strávit konec roku v Liberci nebo okolí a máte rádi hory, rozhodně byste neměli vynechat tradiční Novoroční výstup na Ještěd. Silvestrovské oslavy nemusí skončit vždy bolestmi hlavy, a protože se říká „jak na Nový rok, tak po celý rok“, je 1. leden ideální příležitostí k aktivnímu zahájení  roku.

V tento první lednový den pořádá každoročně místní TJ Lokomotiva Liberec čtyřkilometrový výstup na nejvyšší horu Ještědského hřbetu, kterého se pravidelně účastní stovky turistů. Loňský přelom roku jsme se s přítelkyní rozhodli oslavit v Liberci (ubytováni jsme byli u kamarádů) a tak jsme si tento svátek pohybu také nemohli nechat ujít. Sraz všech účastníků Novoročního výstupu byl na konečné liberecké MHD v Horním Hanychově od 8.30 do 11.30. Registrační poplatek 10 Kč v místním Infocentru a hurá na kopec! Trasa vedla výhradně po modré turistické značce přímo na vrchol Ještědu. Silnici brzo vystřídal les s příjemnou pěšinkou vedoucí např. kolem bývalé sáňkařské dráhy, která kdysi spojovala Horní Hanychov s vrcholem Ještědu, a na které se v r. 1914 jelo dokonce Mistrovství Evropy.  Pěšina pokračuje hlubokým úvozem se strmým stoupáním až k ještědské silnici. Tento úsek cesty byl poměrně obtížný vzhledem k silně zledovatělému terénu, mnozí účastníci výstupu měli nemalé problémy. Jakmile jsme se dostali na asfalt ještědské silnice, měli jsme vyhráno. Silnička stoupá vzhůru kolem skalní vyvýšeniny Vířivé kameny, které svými ostrými hroty vzdáleně připomínají alpské štíty-jednotlivé věže proto nesou také „alpská“ jména – Matterhorn, Breithorn, Lyskamm či Monte Rosa.

Modrá značka ještě jednou opouští silnici, protáhneme se posledními metry kleče a jsme na vrcholu hory, jejíž tvar udává proslulý televizní vysílač s hotelem, dokončený roku 1973 podle návrhu libereckého architekta Karla Hubáčka – dnes národní kulturní památka, u které se uvažuje o zařazení na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na vrcholu Ještědu ve výšce 1012 metrů na nás čekal kromě pamětního diplomu a odznaku také teplý čaj a k duhu přišla i výborná polévka v místním bufetu. Zážitek to byl skvělý,  přes 400 nastoupaných výškových metrů v příjemné atmosféře i počasí a s pocitem, že Nový rok začal opravdu báječně, jsme sjeli z vrcholu Ještědu lanovkou zpátky do Hanychova a odtud už jsme pokračovali autem domů.

Dušan

Další tipy na výlety a tipy na ubytování.