Naše dovolená v Českém Krumlově

Český Krumlov má dlouholetou tradici , jeho první zmínka je zachována v písemnosti z r 1253 kde je Krumlov označován coby Chrumbenowe. Tohoto roku bylo poprvé zmíněno jméno Krumlov na listině moravského markraběte a  rakouského a štýrského vévody Otakara, budoucího českého krále Přemysla Otakara II.. K tomuto místu a k jeho vzniku se váže spousta legend.

Historie tohoto města a jeho památky jsou opravdu velmi zajímavé. Pro toho, kdo má rád historická města a zachovalé památky je zde pastva pro oči a balzám na duši. Nikdy jsem se o historii nezajímala, ale od doby, kdy manžel zde trávil část své vojenské služby jsem si toto město s jeho minulostí ale i současností velmi oblíbila.

Krumlov jsme navštívili již pětkrát. Je zde spousta možností jak strávit volný čas. Při prvních návštěvách jsme se snažili navštívit co nejvíce památek, neboť jsou zde opravdu skvosty. Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti.

Prohlídka zámeckých komnat, ale i zahrady a dalších míst celého areálu v nás vždy zanechají pocit, že jsme se ocitli v dobách, kdy se zde procházela šlechta. Velmi silný zážitek ve mně zanechala zámecká věž. I světoznámý spisovatel Karel Čapek napsal o této věži, že je ,,nejvěžovatější věž“ ze všech věží. Již jenom to , že se mi podařilo zdárně vystoupat po 162 schodech je opravdový zážitek, což teprve potom ten kouzelný výhled po celém městě a blízkém okolí. Nedílnou součástí zámeckého areálu je barokní zahrada. Zde je vidět, že péče správců zámku o zahradu je na vysoké úrovni. Vždy si najdeme chvilku navštívit tyto prostory, projít se kolem důmyslných mozaik barevných květinových záhonů pod obrovskými stromy až k jezírku v samotném konci zahrady. Zde se pořádají i rytířské turnaje. Když jsme jezdily do Krumlova s dětmi , vždy se těšily na medvědy, kteří jsou v medvědím příkopu před vstupem do zámku. Po obou stranách z mostu jsme mohly tyto tři chlupáče pozorovat při jejich spokojeném soužití. Tito věrní hlídači se zde tradují již od roku1707.  S dětmi jsme navštěvovali i muzeum loutek.

V Krumlově je i ráj pro vodáky, tento sport sice není mým oblíbeným, ale při návštěvě Plášťového mostu jsme se zastavili u řeky kde vodáci zdárně či méně zdárně sjížděli jez – U utopeného pstroužka.

Při další návštěvě Krumlova chceme vyzkoušet vyhlídkovou plavbu na vorech. Doposud jsme vždy na tuto atrakci přihlíželi jen z příjemné zahradní restaurace na břehu řeky, kde jsme trávili chvíle odpočinku u večeřě, kde se dá pochutnat i na různých grilovaných specialitách. Při jedné návštěvě jsme zde seděli ve společnosti zpěvačky Moniky Absolonové. Krumlov je dosti navštěvovaný známými osobnostmi. Potkali jsme zde i Jiřího Krampola s manželkou. Toto setkání se uskutečnilo v naší oblíbené ,, Hospůdce na louži“, kde se vaří tradiční česká kuchyně a čepuje českokrumlovské pivo Eggenberg.

Interiér této hospůdky je vybaven zajímavou sbírkou starých reklamních cedulí.  Český Krumlov na mě působí jako bych se ocitla v době o spoustu let na zpět. Úzké uličky, domečky jeden na druhém, vše zrekonstruované, upravené. Na každém kroku najdete ubytování. Penzionek byť i malinký se dvěma, třemi pokojíky, avšak velmi útulný, malé okýnka, okenice otvírající se do ulice, prostě na Vás dýchá čas doby minulé. Náš penzion se jmenoval ,,Penzion – Sladová Hana „. V historické části města je využitý  opravdu každý prostor pro ubytování turistů, různé podloubí, malé krámky, předzahrádky a hlavně příjemní lidé ,kteří  jsou velmi vstřícní k hostům svého města.

MS