Naše dovolená na Hané

Nedávno jsem procházela fotky z naší loňské dovolené a zavzpomínala jsem na hezké místo a krásné výlety po okolí.

Bydlíme na Šumavě a máme rádi přírodu, hledali jsme oblast spojenou s přírodou a zároveň i něco naučného. Jsme pětičlenná rodina s dětmi od 9 do 13 let, tak nás zaujala chata v obci Kvasice. Chata leží v okrajové části obce na uzavřeném pozemku za domem majitele což je výhodné i pro zaparkování auta. Hlavním vstupem jsme se dostali do obytné místnosti, vpravo od vstupních dveří je koupelna se sprchovým koutem a toaletou. Je zde plně vybavená kuchyňka s jídelním koutem a v levém zadním rohu je vstup do společné ložnice.

Ještě večer jsme si naplánovali výlety z chaty, abychom toho za těch pár dní stihli co nejvíc. Vzhledem k tomu, že „naše chata „ se nachází v obci mezi městy Kroměříž a Otrokovice bylo o výletech rozhodnuto.

Hned první den jsme si naplánovali Zlín a ZOO v Lešné. Ve Zlíně jsme se zastavili jen na 21. budově, kde je vyhlídková terasa s úžasným pohledem na „celý „ Zlín  a pak jsme nabrali směr ZOO Lešná. Dětem se líbilo vše od zvířátek, zámku, dětského koutku až po stánky s občerstvením.

Další den byl v plánu Holešov se svým zámkem a rozsáhlým zámeckým parkem francouzského typu. Z Holešova jsme se vydali do Bystřice pod Hostýnem a na Svatý Hostýn, který má krásnou baziliku, nově postavenou větrnou elektrárnu a 15 metrů vysokou kamennou rozhlednu.

Středu jsme si udělali volnější a prošli jsme si obec Kvasice, která je nejníže položenou obcí v kroměřížském okrese – 191 m nad mořem a je na pravém břehu řeky Moravy.

Dominantou obce je kvasický zámek, kolem kterého je rozsáhlý park s mnoha vzácnými stromy. Další zajímavou stavbou v obci jsou kostely – kostel Římskokatolické církve, který je zasvěcen Panně Marii Nanebevzaté a Janu Nepomuckému a kostel Církve československé husitské – Husův sbor. Třetí, nejstarší kostel, se nachází na místním hřbitově. Využili jsme i možnost zhlédnout stálou expozici o historii Kvasic na obecním úřadě. Večer  jsme si na zahradě ugrilovali dobrou večeří.

Ve čtvrtek byl na programu Kroměříž. Nejdřív jsme zavítali na prohlídku Květné zahrady, kde uprostřed stojí osmiboká rotunda s bohatou vnitřní štukovou a freskovou výzdobou.

Celou jednu stranu Květné zahrady tvoří 244 metry dlouhá kolonáda. Vstup na „střechu“ kolonády, byl úžasný. Při pohledu shora vynikly geometrické tvary pěšin a živých plotů.

Manžel s dětmi navštívili místní koupaliště a já jsem pokračovala v prohlídce, tentokrát Arcibiskupského zámku. Byla jsem na prohlídce historických sálů a sala terrena s průvodcem.

Naše dovolená utekla velmi rychle a je velká škoda, že na tolik zážitků nebylo více času.

Myslim, že na některé místa se v budoucnu ještě vrátíme.