Na skok do Rožnova

Rožnov - Skanzen

Začínal víkend a jarní počasí slibovalo mírné sluníčko, tedy ideální čas na výlet. Pocházíme ze Zlína, zvolili jsme tedy výletní místo, nejen nedaleko našeho bydliště, ale také, aby se líbilo našim dvěma dětem. Rozhodnutí padlo na skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Byla jsem tu naposledy jako dítě
na škole v přírodě, takže mi to přišlo jako výborný nápad.

V sobotu po obědě jsme skočili do auta a vydali se na cestu. Zanedlouho jsme dorazili na místo. Rožnovský skanzen je největší a nejstarší ve střední Evropě a byl založen roku 1925. Nachází se v něm přes sto památek ve třech expozicích, Dřevěném městečku, Mlýnské dolině a Valašské dědině.

Ve skanzenu jsme zhlédli působivé představení života v malém městě na sklonku 19. století. Mimo jiné tu také probíhají neustále folklorní a řemeslná představení. Naší dceři se nejvíce líbila expozice pošty, která nabízí i poštovní služby! Hned utíkala poslat dopis babičce. A synovi zase vodní mlýn a kovárna. To bylo fotek! Prošli jsme si i jarmark, nakoupili suvenýry a dětem dobroty. Skanzen je natolik rozlehlý a je v něm tolik k vidění, že jedno odpoledne na to nestačí. Vyrazíme sem tedy brzy znovu, nenecháme si ujít vidět skanzen i v jiném roční období. Kdo ví, třeba se tam bude zrovna konat nějaký festival.