Na lyže do Karlova

www.skikarlov.cz

Když jsme přemýšleli, kam letos vyrazit na hory, nadchla nás na webu krásná chaloupka v obci Karlov pod Pradědem v Jeseníkách. Obývák s krbovými kamny, jídelna, plně vybavená kuchyně a moderní sociální zařízení, navíc za příznivou cenu. Nebylo nad čím přemýšlet.

Karlov pod Pradědem je malá horská vesnička, která se v zimním období stává, i díky dlouhé zimě a stálé vysoké sněhové pokrývce, vyhledávaným cílem milovníků zimních sportů.

Jen několik metrů od chaty jsme měli lyžařské středisko Ski Karlov. To sdružuje tři lyžařské areály (Karlov, Klobouk a Čerťák) a na jeden skipas tak lze využívat 9 km kvalitně upravovaných sjezdovek za velmi příznivou cenu. Vleky jsou otevřeny denně od 8.30 do 16.00 hodin a areál Karlov nabízí také večerní lyžování od 18.00 do 21.00 hodin.

Celé středisko je výborně vybaveno:
* lyžařská školka s dětským parkem
* lyžařské kurzy pro děti i dospělé
* půjčovna lyží a snowboardů
* servis lyží
* dětský koutek (i s hlídáním)
* restaurace se sociálním zázemím
* slunná terasa
* prostorné parkoviště

A komu by to nestačilo, lyžování na samotném Pradědu je vzdáleno pouhých 15 km! Autem se sice bez povolení dostanete pouze na záchytné parkoviště „Hvězda“, ale odtud v zimě jezdí kyvadlová autobusová doprava každých 15 minut. Na Praděd jsme se chystali taky, ale místní nás upozornili, že na Pradědu není stálé počasí a bývají zde časté mlhy a navíc je zde zakázáno zasněžovat.  My jsme tedy dali na radu zkušenějších a raději zůstali lyžovat na Karlově.  

Z Karlova se rozbíhá do okolí i několik běžkařských tratí. Vydat se můžete stopou například do Karlovy Studánky, na rozhlednu a do běžeckého areálu v Nové Vsi, kolem Ostružné nebo třeba až na Praděd.

Kdo se zimy nabaží, má spoustu možností, jak se zabavit v okolí: např. wellness v Bruntále, aquacentrum v Rýmařově nebo horské lázně v lázeňském městě Karlova Studánka.

Nám se v Karlově a v jeho okolí moc líbilo a určitě se sem příští zimu zase vrátíme.