na kole po Baťáku

Bylo krásné zářijové pondělí, sluníčko svítilo a teplota byla ideální na projížďku na kole. Tak jsme si s manželem řekli, že vyrazíme na „Baťák“.

Baťův kanál je historická vodní cesta budovaná od roku 1934 a kolem tohoto vodního díla je aktuálně zbudováno více jak 80 km cyklostezek. My jsme pro začátek zvolili nenáročnou trasu Hodonín –Skalica – Sudoměřice a zpět, v celkové délce asi 25 km.

Výchozím bodem bylo Přístaviště u Jezu v Hodoníně. Zde se kromě půjčovny lodí a člunů nachází i stylová restaurace, venkovní posezení a dětské hřiště. Do toho se v celém areálu rozléhá country a lze tu strávit jistě příjemné odpoledne.

Nasedli jsme na kola a přejeli přes přírodní hranici Česka a Slovenka, řeku Moravu a po hrázi jsme, po lehce kamenité cestě, dorazili až k dalšímu přístavu, Skalica. Přístaviště nás mile překvapilo. Je zde čisto a útulno, na řece je vybudován malý ostrůvek a vše je velmi dobře značeno. V areálu se nachází bistro Kotva s nabídkou lehkého občerstvení, nápojů a pochutin pro hladové a žíznivé turisty. Žízniví jsme sice byli taky, ale v pondělí má bistro zavřeno, takže jsme vyšlápli po 45 schodech na malou dřevěnou rozhlednu a chtěli pokračovat dál do města Skalica. Naštěstí nás jeden z místních upozornil na nutnost použití cyklistické helmy, na Slovensku i pro dospělé, a proto jsme pod hrozbou pokuty raději zvolili trasu zpět do ČR a uháněli jsme směrem na Sudoměřice.

Po asi 1,5 km jsme dorazili do přístaviště Sudoměřice k technické památce, Výklopníku. Tento unikát zde byl postaven v roce 1939 a sloužil k překládání lignitu, který se sem dovážel po železniční trati z dolu Tomáš v Ratíškovicích. Plně naložený vagon se tu vtáhnul do budovy Výklopníku a odtud se lignit vysypal do připravené lodi, která jej přepravila po Baťově kanále do Otrokovické elektrárny.  Výklopník je veřejnosti přístupný. Uvnitř si celou mechaniku můžete prohlédnout a zkušený průvodce vám vše podrobně vysvětlí a zasvětí vás do historie těžby lignitu na Jižní Moravě a budování Baťova kanálu. Z výklopníku je navíc nádherná vyhlídka na celé okolí.

V areálu se nachází kompletní zázemí pro cyklisty. Je zde občerstvení a dokonce se i griluje. A v letní sezoně tu mají otevřeno denně. Samozřejmostí je možnost zapůjčení loděk a člunů. Opět jsme, tak jako ve Skalici, byli nadšeni z ostrůvku, který je zde zbudovaný. Tady navíc po celé ploše pobíhají králíci. Super!

Tady jsme se pro dnešek rozhodli naše  cyklotoulky ukončit a vrátili jsme se po cyklostezce přes Rohatec zpátky do Hodonína.

Celou cestu nás provázela představa, jaké to asi je, vidět Baťův kanál z vodní hladiny. Malý motorový člun lze v každém přístavišti zapůjčit a nepotřebujeme k tomu víc než řidičák na osobní auto. Obsluha každého proškolí základními pokyny k řízení člunu a za krásného počasí to musí být určitě krásný celodenní výlet.

Příště necháme kola doma a půjčíme si člun. Už aby bylo zase léto!