Muzeum ve Vagónu

Ratíškovice – Slovácká obec na Jižní Moravě v okrese Hodonín se se svými asi čtyřmi tisíci obyvateli řadí mezi nejpočetnější obce v České Republice.

V této obci jsme s dětmi navštívili raritu – Muzeum ve Vagónu.
Muzeum se nachází jen pár kroků od autobusové zastávky a přímo na cyklostezce Podluží. Muzeum s expozicí stojí na kolejích a je situováno v historickém železničním voze, tzv. rybáku.

Od místního průvodce, pana Tomana, jsme se dověděli spoustu zajímavých věcí ohledně těžby a přepravy lignitu na Jižní Moravě. Lignit, tedy hnědé uhlí, se těžilo v dole Tomáš v Ratíškovicích a spádem dolů po kolejích se vozily plné vagóny přes obec Rohatec a dále po kolejích do Sudoměřic. Zde se uhlí pomocí důmyslné stavby, Výklopníku, uhlí překlopilo na loď a Baťovým kanálem se pak plavilo až do Otrokovické elektrárny. Zpět na „Tomáš“ se do mírného kopce vozily už jen prázdné vagóny. Důl je pochopitelně pojmenován po zakladateli, Tomáši Baťovi, na kterého expozice ve Vagónu také pamatuje.

Jak jsme se dověděli, vůz je starý asi sedmdesát let a je zachován v původním stavu i v interiéru. K vidění je kromě mnoha dobových fotografií i řada muzejních exponátů.
Součástí je i sympatická předzahrádka s posezením, nejen pro cyklisty. Muzeum je otevřeno v letní sezoně od úterý do neděle, vždy v čase 10.00 – 17.00 hodin. My jsme se zde zastavili naštěstí v sobotu, protože ve všední dny je nutné se předem objednat. To jsme samozřejmě netušili. Pro neobjednané je však u muzea cedule se všemi důležitými informacemi a také telefonním kontaktem na pana průvodce.

Součástí muzea je i takzvané šlapadlo. Nejdříve jsme netušili, o co se jedná, ale vyzkoušeli jsme a můžeme jen doporučit! Jak bylo někde označeno, je to jako spinning v přírodě.
Šlapadlo je šestimístný „vozík na kolejích“, kde vždy 2 osoby sedí na sedátkách a jak už název napovídá – šlapou. Cesta vede po kolejích z Ratíškovic od muzea krásným lesem, tzv. Dúbravou, směrem na obec Rohatec. Tato trasa je, jak již bylo popisováno výše, mírně z kopce. Na konci cesty je potřeba otočit sedlala se šlapátky (což bez náročné fyzické přípravy zvládne každý) a šlapat teď už mírně do kopce zpět k muzeu.
Dokonalá relaxace a lehký sport v krásné přírodě. My jsme si s dětmi po cestě užili neskutečné množství zábavy!

Všechny informace o tomto ojedinělém turistickém cíli naleznete na www.ratiskovka.com . Přeji hodně zábavy, tak jako jsme si ji užili i my.