Moravský kras

Blížily se květnové svátky a s nimi spojený i prodloužený víkend. Tentokrát jsme zvolili námi dosud neprozkoumanou lokalitu Moravského krasu.

Ubytování jsme si rezervovali na našem oblíbeném serveru Pampeliška, kde si vždy vybereme a rezervace je jednoduchá a rychlá. Hotel Stará škola ve Sloupě nás již na webu zaujal jak dobrou lokalitou v srdci krasu, tak mnoha kladnými recenzemi. V budově hotelu se nacházela restaurace, bowling, pizzerie, a pokoje byly útulně zařízeny, navíc za dobrou cenu.

Hned druhý den ráno jsme vyrazili objevovat krásy této lokality.
Pár kroků od hotelu jsou Sloupsko-Šošůvské jeskyně. Pro začátek jsme zvolili krátký okruh, který zahrnuje tzv. sloupskou část jeskyně – starobylejší a prostornější. Vzhledem k noční bouřce v jeskyni nefungovala elektřina a tak před vstupem každý dostal „čelovku“, což celou prohlídku ještě umocnilo. Jeskyně je známá četnými archeologickými nálezy a je tu k vidění například kostra medvěda jeskynního.
Po asi čtyřiceti minutové exkurzi jsme pak pokračovali po žluté turistické značce až k dolnímu můstku Macochy. Dolní můstek je vyhlídka původně zbudovaná Klubem českých turistů a po opravách znovuotevřena roku 2001. Následně jsme pokračovali dalších necelých 300 metrů do kopce na horní můstek. Propast Macocha, největší svého druhu v České republice, je hluboká 138 metrů.

Vzhledem k nabitému časovému plánu a objednané prohlídce Punkevní jeskyně jsme využili lanovku, kterou jsme se z horní stanice Macochy svezli až skoro ke vchodu do jeskyní. Prohlídka Punkevní jeskyně se skládá ze suché a vodní části. Suchá část zahrnuje pěší prohlídku prostorů tzv. Předního dómu a, přes Reichenbachův dóm až do Zadního dómu. Všechny tyto části jsou zdobeny úchvatnou krápníkovou výzdobou. Trasa vede až na dno propasti Macocha. Zde už začíná vodní část prohlídky a následuje plavba po motorových člunech. My jsme měli štěstí na velmi veselého průvodce, což i tak zajímavou plavbu značně oživilo.

Další den byl na programu zámek Rájec-Jestřebí. Z nabízených 5 prohlídkových okruhů jsme zvolili čtyřiceti minutový, Malý okruh, po přízemí zámku. Zde jsou k vidění typické místnosti pro reprezentační účely. Nejzajímavější jsou bohatě vyřezávané kazetové stropy, dále honosná jídelna, kabinet rytin nebo knihovna s 60 tisíci svazky, mezi nimiž jsou i rukopisy ze 14. Století. V areálu zámku se nachází i turistický obchod s ručně dělanými výrobky. Byly zde i velmi zajímavé kousky, jimž nešlo odolat.

Odpoledne jsme ještě stihli navštívit městečko Černá hora a jeho Muzeum Pivovarnictví. Zde je několik zajímavých expozic, které vás seznámí s používanými surovinami a nástroji a také s průběhem výroby v minulosti a dnes.

Tak jako již několikrát, jsme se i teď přesvědčili, že není potřeba cestovat daleko, abychom poznali nová místa. Česká republika jich totiž skrývá spoustu.