Moderní lyžařské středisko – Dolní Morava

Lyžařské středisko relax & sport resort Dolní Morava leží v překrásném horském údolí pod vrcholem Králického Sněžníku (1.424 m n.m.). Od roku 2011 patří mezi nejmodernější areály v České republice. Jezdíme sem s manželem už léta. Jsme velcí příznivci zimních sportů a zde si opravdu přijdeme na své. Celkovou modernizací celého areálu zde vyrostly dvě lanovky, přibyly sjezdovky, wellness hotel i horské chaty.

V areálu je celkem pět sjezdovek všech stupňů obtížnosti, kde si svůj terén najde opravdu každý. Minimální šířka všech sjezdových tratí je 50 metrů, což hovoří samo za sebe. Velkým tahákem pro lyžaře je sjezdovka U Slona, která nadchne všechny nadšence carvingového lyžování. Lyžařský areál je složen ze dvou svahů – sportovnější pod vrcholem Slamník a pohotovějšího U Slona na oba se vyjíždí čtyřsedačkami.

U Slona čeká opravdu široká sjezdovka – nahoře má šířku cca 80 metrů, v dolní části ještě víc, protože se rozlévá po louce, na niž vyváží začátečníky další kotva. V horním úseku klesá poctivě červeně, zato ve spodním jde o pohodové carvingové letiště vhodné i pro méně pokročilé lyžaře. Do druhé, větší části areálu – na svahy Slamníku – se od horní stanice musí přejet po spojovací cestě, která je tak akorát široká a bez přibrzďování ji bezpečně neprojedete. Dá se tam dostat i malým skibusem, který po celý den pendluje mezi oběma lokalitami.

Pod vrchol Slamník vyráží od nového hotelu expresní čtyřsedačka. Svahům na pohled dominuje velmi strmá a přímá černá trať Áčko. Sjezdovka se po krátkém nájezdu od horní stanice sedačky spouští po spádnici přímo dolů, její spodní pasáž je svižně červeně carvingová.
Na druhou stranu vede od výstupu ze sedačky červená sjezdovka Béčko. Terénně členitá trať s mnoha širokými zatáčkami a proměnlivým sklonem potěší technicky hravé jezdce. Na jejím dojezdu je dětský ski park, který poskytuje výborné zázemí pro nejmenší lyžaře. Park je uzavřený a oddělený od provozu na sjezdovce, má k dispozici pojízdný koberec, dětský lyžařský kolotoč a lanový vlek. Společníky dětí v parku je mnoho zvířecích a pohádkových postaviček. Součástí parku jsou toalety včetně přebalovacího pultu a také aprés-ski bar, kde se mohou zahřát i rodiče. Velkým hitem a zábavou je v zimě osvětlená sáňkařská a bobová dráha. Vzhledem ke sklonu je nutné zapůjčit si saně s brzdou :o.

Občerstvení zajišťují samoobslužné restaurace na úpatí sjezdovek, ale nejlepším místem je horská chata Slaměnka u horní stanice lanovky pod Slamníkem. Součástí chaty je celoročně fungující vyhlídková restaurace s velkou prosluněnou terasou a stylová vnitřní restaurace s krbem. Příjezdová cesta do areálu je i v zimě dobře udržovaná. Parkoviště leží přímo u hlavní cesty, je asfaltové a prostorné a stylová budova je přímo u něj. V přízemí sídlí půjčovna a lyžařská škola o patro výše. Všechna venkovní parkoviště v areálu jsou zdarma. Nástupní stanice všech lanovek a vleků jsou přímo u parkoviště. V hotelu Vista jsou k dispozici podzemní garáže za poplatek. Dopravu mezi jednotlivými parkovišti, lanovkami a sjezdovkami zajišťuje skibus areálu zdarma.

Před pěti lety byly v Dolní Moravě dvě sjezdovky, dva hotely, několik penzionů, malé parkoviště a skibusy tu nikdo neznal. Dnes tu najdete nové sjezdovky, bobovou a sáňkařskou dráhu, moderní wellness hotel se sjezdovkou pro rodiny s dětmi v jeho bezprostřední blízkosti. Toto nové moderní středisko pod vrcholem Králického Sněžníku nabízí vynikající podmínky pro dovolenou a výlety, spolu s veškerým komfortem doplňkových služeb.

Kristýna

Ubytování v okolí Dolní Moravy naleznete na www.pampeliska.cz.