Mašovice – Apartmán Pšeničné

Kde to je? Mašovice leží asi 5 km západně od Znojma a jsou jednou z vesnic, které hraničí s NP Podyjí. Jako jediná z nich byla před válkou celá česká, přesto se stala součástí Říše – když byla v listopadu 1938 vyměněna za severnější Citonice. Historie osídlení Mašovic je ale samozřejmě daleko starší, o čemž svědčí objev zbytků unikátního rondelu a sošky Mašovické Hedviky a Johanky staré 7000 let.

Co zde můžete vidět a zažít? Hlavním cílem pro pěší i cyklisty je nejčastěji Národní park Podyjí. Krásná krajina kolem hlubokých meandrů řeky Dyje byla vyhledávaným místem už na začátku minulého století. Nejblíže od Mašovic je vyhlídka Králův stolec, pod kterou začíná jezero znojemské přehrady. Dohlédnete z ní i na další vyhlídku – Sealsfieldův kámen, která leží západněji, ale na druhé straně údolí. Téměř přesně na jih od Mašovic, vzdušnou čarou asi 5 km, najdete vyhlášenou vinici Šobes, kde můžete ochutnat místní typické odrůdy – oba ryzlinky a Rulandské šedé. Cestou nezapomeňte odbočit na vyhlídku Železné schody, pod kterou byl kdysi jeden z meandrů řeky. Naproti šobeské vinici je vyhlídka Devět mlýnů, ke které se dostanete po lávce a zdolání strmé cesty. Ale můžete se opět odměnit – tentokráte pro změnu Sauvignonem, Rulandským bílým, Tramínem nebo Pálavou z hnánických vinic. Rozhodně si nenechte ujít nejkrásnější vyhlídku v Podyjí – zříceninu Nový Hrádek, která leží mezi obcemi Podmolí a Lukov. V Čížově můžete vidět zbytky železné opony, navštívit expozici Národního parku a pro změnu Hardeggskou vyhlídku na stejnojmenné rakouské městečko. A když překonáte nejvyšší „horu“ Znojemska, Větrník (510 m n.m.), máte před sebou už Vranov. Před tím ještě odbočte na vyhlídku u obelisku nad Ledovými slujemi. Vranov nad Dyjí s jeho přehradou nemusíme připomínat – zámek, pláž, výlety lodí, muzeum opevnění, hrad Bítov, rozhledna Rumburak, zřícenina Cornštejn (Zornstein)…

Pokud se obrátíte z Mašovic na východ, dojedete na Hradiště. Pěkná archeologická expozice a … vyhlídky. Tentokrát na Znojmo. Toto historické královské město nelze také vynechat. Rotunda, podzemí, radniční věž, kostel Sv. Mikuláše, krásné uličky starého města, kavárny, vinotéky, pivo z nového malého městského pivovaru, plovárna, vyhlídkový vláček. Také letní hudební festival, vinobraní a zimní jazzový festival. Stojí za to splout řeku Dyji na kánoi, nejlépe až do Hrádku (25 km). Nemusíme zdůrazňovat, že týdenní pobyt je příliš krátký. A to jsme vynechali Šatov (dělostřelecký srub, sklepní labyrint) nebo třeba Slup s unikátním mlýnem. Pokud je Vám to pořád málo, v centru Vídně jste vlakem ze Znojma za hodinku a půl…

Málem bychom zapomněli na jednu, dnes už vyhlášenou lokalitu – zatopený mašovický lom. Horší přístup a méně místa na břehu jsou bohatě vykoupeny teplou, čistou, tyrkysově zabarvenou pramenitou vodou. Pěšky jste u něj za necelých pět minut, takže si osvěžující koupel můžete dopřát třeba dvakrát denně. Podle našich hostů jednoznačně „přidaná hodnota ubytování“.

A jaké Vám nabízíme? Apartmán Pšeničné je podkrovní studio se samostatným vchodem, které má vše, co k týdennímu pobytu potřebujete: malou koupelnu, vybavený kuchyňský kout s plynovou varnou deskou, lednici, mikrovlnku, kávovar, varnou konvici, TV, WiFi a klimatizaci. K dispozici máte venkovní krb se zastřešeným posezením, solární sprchu, naproti pěkné dětské hřiště s pingpongovým stolem. Od vchodu je také jedna vyhlídka – na okrasné zahradní jezírko. Talismanem domu je přítulná bílá (ale hluchá) kočka Líza.  Představte si teplý letní večer, sedíte venku u orosené skleničky vína, za vámi zurčí vodopádek, kolem vržou kobylky a občas se ozve cvrček. Ticho. Klid. Pohoda… Mašovice.

Rádi Vás přivítáme.

P.S.: Pokud je opravdová zima (což bohužel není na Jižní Moravě tak často), promění se lom v luxusní kluziště. A pokud je i dostatek sněhu, nasadíte si před apartmánem běžky a můžete vyrazit do pěkně projetých stop v okolí.